1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Celibat

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Elar-Ti, 17. Rujan 2007..

1. Elar-Ti

Elar-Ti Personal Jesus

ako ću ikada biti pod takvim pritiskom da više ne budem mogao izdržati celibat prekršit ću ga s punokrvnom, odraslom ženom.

Može jedno pitanje a da se ne naljutiš na mene? :cry:
    Uvijek me zanimalo kako cijela ta stvar sa celibatom funkcionira? Mislim... da nikada nisi poželio biti sa nekom curom, baš biti s njom (ne samo radi seksa)?

2. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Ako pitaš jesam li se ikada u životu zaljubio, onako pravo da mi ta osoba život znači. Odgovor je DA.
    Ako pitaš je li mi ta osoba uzvratila osjećaje i bila voljna graditi naš odnos. Odgovor je DA i NE.

Ljubav je jedna od najvažnijih stvari u životu i malo što ima prednost pred njom.
    U mom slučaju celibat je jedna od tih stvari. Ne mogu ti objasniti što je celibati i kako funkcionira kao što ni zaljubljeni ne može objasniti svoje osjećaje nezaljubljenome.
    Jer celibat je upravo to: biti zaljubljen u Boga toliko da si se voljan obvezati Njemu u svakom fizičkom i duhovnom pogledu. Naravno, nije to ista vrsta ljubavi kao između dva ljudska bića jer ne može biti tjelesne komponente, no strastvena svakako jest.
    Kad to ovako napišem može zvučati lagano i divno, ali svaki dan treba graditi tu ljubav kao i u svakoj vezi inače može umrijeti. Posebno je teško kad ponekad imaš osjećaj da je sve uzalud onda se osjećaš tako usamljeno i depresivno, ma neopisivo.

Konkretno u odgovor na tvoje pitanje....
    Zaljubio sam se prije dvije godine, taman na početku druge godine u bogosloviji. Od svih emocionalnih stanja koje se mogu nazvati ljubavlju ovo je bilo jedno od najpotpunijih koje sam iskusio. Nisam ju volio samo zbog njene ljepote i kvaliteta nego i zbog njenih mana, strahova i svih nesavršenosti koji su ju činili tako prekrasnom. Išli smo na ista predavanja, bili ista godina na faksu, pa sam ju viđao svaki dan što je čitavu stvar činilo još težom. Nisam smio ništa poduzeti jer bi to značilo ili izlazak iz bogoslovije po vlastitom izboru ili izbacivanje ako poglavari saznaju. Niti sam nisam znao što mi je činit, ta čitav život sam usmjerio i gradio prema cilju svećeništva, ako bih sada okrenuo ploču bukvalno mi ništa ne bi ostalo.
    Naravno, kad si zaljubljen vidi se htio ti to ili ne. Neki su me šikanirali zbog toga dok su mi drugi čak ponudili pomoći "osvojiti ju"... Odbio sam takve ponude i učinio jednio što sam mogao, počeo sam moliti Boga svake večeri da me izbavi od ove muke, pomogne prevladati. Potrajalo je više od godine dana, ali sam uz Božju pomoć naučio tu ljubav umnožiti i usmjeriti, ne više samo prema njoj, nego prema svima oko sebe, prema ljudima koje sam smatrao svojom duhovnom obitelji. Prislio sam se ne gledati više prema njoj, više nisam toliko puno s njom razgovarao, naučio sam je gledati samo kao prijateljicu.
    To je bilo jedno od najtežih razdoblja moga života, ali sam i naučio kako živjeti sukladno svojim idealima.
    Zbog te ljubavi iako neispunjene smatram da sam postao bolja osoba, jedan dio mene je umro, istina, ali u totalu bolja osoba.
    Nedavno sam saznao kako je i ona imala osjećaje prema meni, ali se susdržala zbog moga Poziva, nije me željela odvući od moga cilja. Hvala Bogu što to onomad nisam znao, inače ne znam kako bi sve ispalo.

3. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Samo nemoj nju zvat jednoga dana kada ćeš biti u onoj depri koju si opisao na početku :cry:

4. Elar-Ti

Elar-Ti Personal Jesus

That's so... sad :cry:
    Svaka čast na karakteru, ja nebi mogla tako gledati nekoga koga volim.

5. Eniyel

Eniyel Vampiruša

:cry: ne bi niti ja mogla

6. Nea

Nea curica

:cry: :cry: :cry: predivno

i zato ja kažem da svećenstvo nije posao nego poziv, zato što veeeelika većina ljudi to ne bi mogla :cry:

7. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Vrlo je jednostavno zapravo. Mogao je to pretrpiti jer više voli jednog drugog, koliko god Njega bilo tesko voljeti :cry:

8. Sin

Sin Paladin of Eydis

:cry: :cry: :cry: to je karakter... ne znam da li bi ikada mogao takav bit...

9. quixoticelixer

quixoticelixer Aktivan Član

Ja znam da ja ne bih... :devil:
    Vanaleto, stvarno imaš snagu i volju.

10. Elvenstar

Elvenstar missing

:devil: Vanaleto svaka čast. Divim se tvojoj snazi i odlučnosti :cocky: .

11. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

@Vanaleto
    Sori, nije mi namjera bila uvrijediti te, zato sam i stavio smajli ;)

Sto se tice tvojeg slucaja, mislim da si pogresno postupio, uglavnom zato jer smatram da je celibat glupost. Siguran sam da Bog nikad ne bi htio stajati na put necemu sto je imalo potencijala izrasti u jednu iskrenu i snaznu ljubav, jer je upravo to ono za sto smo ovdje i sto mu je najmilije. Brijem da bi mu bilo draze da zivis sretan citav zivot sa zenom koju volis, sa kojom bi imao djecu time ponavljajuci i slaveci njegov cin stvaranja nego da si zaredjen i zivot posvetis njemu u molitvi. Mislim da je uloga covjeka da pronadje odgovarajucu dusu sa kojom ce dijeliti zivot nesebicnom ljubavi i napredovati ka Bogu ispunjavajuci jedno drugo. To je smisao krscanstva IMO, a ostalo su formalizmi koje je napisao covjek i te su stvari sporedne i mijenjaju se kroz povijest. Zakon ljubavi je univerzalan i ostaje za sva vremena. Bog nije tu da bi smetao nego je most koji bi trebao spojiti klanac izmedju dvije duse...
    Toliko od mene.

12. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Mislim da je uloga covjeka da pronadje odgovarajucu dusu sa kojom ce dijeliti zivot nesebicnom ljubavi i napredovati ka Bogu ispunjavajuci jedno drugo.

To jest istina za većinu ljudi. No, moraš razumijeti kako su potrebni i oni će žrtvovati svoju osobnu sreću poradi drugih. Čuvari bezvremenog i, kako veliš, univerzalnog zakona ljubavi jer, ma kako nevjerojatno zvučalo, ljudi zaborave, ne žele se sjećati.

On odgovori: "Zar niste čitali: Stvoritelj od početka muško i žensko stvori ih i reče: Stoga će čovjek ostaviti oca i majku da prione uza svoju ženu; i dvoje njih bit će jedno tijelo? Tako više nisu dvoje, nego jedno tijelo. Što, dakle, Bog združi, čovjek neka ne rastavlja." Kažu mu: "Zašto onda Mojsije zapovjedi dati otpusno pismo i - otpustiti?" Odgovori im: "Zbog tvrdoće srca vašega dopusti vam Mojsije otpustiti žene, ali od početka ne bijaše tako. A ja vam kažem: Tko otpusti svoju ženu - osim zbog bludništva - pa se oženi drugom, čini preljub." Mt 19,4-9

U SZ brak ti je bio poslovna transakcija i ako muškarac nije bio zadovoljan mogao je jednostavno otpustiti ženu. Pošto više nije bila djevica teško da se mogla opet udati, takve su žene doslovno skapale od gladi na ulicama. Zato je danas brak sveta stvar, sakrament ljubavi između muškarca i žene koji njih dvoje potvrđuju pred Bogom da se više nikada ne ponovi kako je nekada bilo...

Kažu mu učenici: "Ako je tako između muža i žene, bolje je ne ženiti se." A on im reče: "Ne shvaćaju toga svi, nego samo oni kojima je dano. Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše. Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše. A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga. Tko može shvatiti, neka shvati." Mt 19,9-12

Celibatom ja nasljedujem Krista, doslovno. Ne mogu ti objasniti tu odanost i privrženost koja me tjera na to, jer nije to stvar razuma ni kakvog kratkovjekog običaja koji će možda ukinuti u budućnosti. Mogu ti samo ponoviti što piše u Evanđelju da je Krist rekao.

13. Potjeh

Potjeh tarašmaalka.

:omg:

slažem se sa samom.
    a zašto svoj poziv ne bi mogao ostvariti imajući obitelj? i zar bog zaista odobrava i podržava sve što radi crkva preko koje ćeš i ti djelovati?

ako da, ti si jako kontradiktorna osoba. koliko znam, crkva sam fantasy smatra đavoljim mrijestilištem. ili se varam? :devil:

14. poisondivinity

poisondivinity Aktivan Član

ti i sam ste jedni od onih koji ne mogu shvatiti ocito... ne da cu se sad upustit u rasprave jer to vanaletu ne treba.. iz onog sto govori jasno se vidi da on zna sto radi i pogotovo - zasto to radi... i ni u kojem slucaju ne zelim ispitivat njegovu odluku.. ipak je sve to previse sveto.. bio covjek vjernik ili ne... za svecenistvo trebas biti posebna osoba kao sto je on a kakvi ocito nismo mi... :omg:

uostalom, zasto se na prvom poljupcu raspravlja o tome zasto covjek zeli biti svecenik? :devil: :wtf:

15. Elvenstar

Elvenstar missing

uostalom, zasto se na prvom poljupcu raspravlja o tome zasto covjek zeli biti svecenik? :devil: :wtf:

Evo splitani su topici :omg: .

16. poisondivinity

poisondivinity Aktivan Član

elven :omg:

ugl, sve sto cu rec na ovoj temi je da ja to ne bih mogla.. ali jako postujem ljude koji to zbilja uspiju odrzati... (bez one gluparije s djecacima, kao sto je naveo sam :devil: )

17. Potjeh

Potjeh tarašmaalka.

a ja sam očito evin, grešan tip čovjeka koji svemu želi znati razlog :devil: i ne želi čuti argumente tipa 'čudni su putevi gospodnji'. i nije mi dovoljno da netko kaže da je nešto 'presveto' i da mu samim time nije potreban razlog shvatljiv nama, običnim smrtnicima. ja eto- želim shvatiti 'očito'.

i nadam se da ovo moje neće biti shvaćeno kao napad jer nije takvim bilo zamišljeno.

18. Elar-Ti

Elar-Ti Personal Jesus

I ja volim znati razlog i teško dolazim do prihvaćanja nekih stvari koje meni očito nemaju smisla.
    Što se tiče celibata ja to nebi mogla jer mi je potreban ljudski dodir (i ne mislim samo seksualno), ali svaka čast onima koji to mogu održati i izdržati, potpuno vjerujući u ono što rade.

19. Anria

Anria Aktivan Član

Vanaleto, :belj:
    Svaka ti čast na karakteru, iako meni ipak nije jasno kako to sve izdržavaš... dok ne usporedim to sa svojom stuacjom. Često me ljudi pitaju jeli mi teško u toj vezi koju imam, i ne mogu im odgovoriti da mi je lako, jer nije. Nema gore stvari nego kad ti je osoba koju voliš daleko. U fizičkom smislu, u duhovnom smislu je jako blizu. Imala sam ovo ljeto stotine prilika da srušim to nešto što mi imamo i odem s drugim, ali nisam.
    Eto, tako je i Vanaletu Bog. Teško mu je, ali izdržava. Mogao ga je napustiti, ali nije. Bog mu nije prisutan fizički, već psihički. :belj:

Ali je ipak tužna priča :cool:

20. Menocchio_Diogen

Menocchio_Diogen Aktivan Član

Ovako, celibat je posve osobna odluka i posve razumijem to ako je celibat izraz volje.
    No, IMO, postoje velike opasnosti za psihičko zdravlje čovjeka u celibatu. Povijest celibata je povijest uskraćivanja jednog osnovnog instinkta, koji može postati i puno više od instinkta. Nedavno sam čitao zanimljivu knjižicu na tu temu, "Psihoanaliza i moralnost". Kroz 2000 godina kršć. zapadne civilizacije se toliko toga nakupilo u podsvijesti čovjeka...Taj moral seksualnosti je, opet IMO, poguban jer cijelu jednu divnu sferu života stavlja s druge strane granice grijeha. I upravo je taj moral presudno utjecao na pojavu tzv. sexualne revolucije, sve te zabrane, krivnja i ta grozna transcendentna riječ "grijeh" su izravno utjecali na emancipaciju pojedinca, ali i na sklonost ekstremima. Ona otrcana fraza "Zabranjeno je voće najslađe" je, u biti, psihološka istina. Zato mi je smiješno kada don Kustić u Jutarnjem grmi protiv slika razgolićenih djevojaka i seksualnom nemoralu. Licemjerje ili blaženo neznanje i površnost? Drugo, rekao bih.

Jedna stvar koja me ponekad iritira je prešutno podrazumijevanje da je za razvoj čovjekova duha potrebno odvraćanje od tjelesnosti. A u tjelesnosti može itekako biti duhovnosti.

@anria: zašto je to tužna priča? Čovjek čini što mu je volja, nema ničeg tužnog u tome.

Podijelite ovu stranicu