1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Borilačke Vještine

Rasprava u 'Sport' pokrenuta od pasion of love, 24. Listopad 2006..

1. pasion of love

pasion of love Aktivan Član

Vidim da se dosta ljudi na forumu bavilo borilačkim vještinama (i još se bavi). Neki aktivno,neki pasivno. Ma bitno da se mlati rukama i nogama :wtf:
    Sama povijest borilačkih vještina ide nekako ovako (ukratko):
    Naravno,sve kreće od Japana. Japanski naziv Shorin Ji Kenpo - ili na kineskom Shaolin Yu Ch'ia Chuan (izravno prevedeno: "tvrdo-meki stil Shaolina") je borilačka vještina čiji korijeni proizlaze iz legendarnog hrama borilačkih vještina Shaolin. Tijekom vremena, vještina hrama Shaolin se razgranala na različite stilove pod utjecajima raznih učitelja (npr. Wing Tchun, Bagua Zang, Tai Chi, Chi Kung, te različiti stilovi koji imitiraju pokrete životinja). Sama vještina se proširila na Okinawu i Japan, gdje je njeno ime prevedeno: SHORIN JI KENPO....
    I tako je sve krenulo.
    Nedavno sad čula za jednu borilačku vještinu koja je spoj borilačkih vještina i plesa,a zove se Capoeira. Zaintrigirala me pa evo nešto malo o njoj:

Capoeira je afričko-brazilska borilačka vještina koju su razvili afrički robovi u Brazilu, počevši od kolonijalnog vremena (od otkrića Brazila 1500. godine i naseljavanja prvih europljana). Karakteriziraju ju spretni, akrobatski pokreti koji se često rade sa zemlje ili u potpuno inverznom položaju. U nekim je stilovima akrobatska dimenzija naročito izražena, no karakteristično je da se capoeira obavezno igra uz muziku.
    Razlikujemo dva osnovna stila capoeire koji se razlikuju već na prvi pogled - angolu, spori, niski stil koji posebnu pažnju obraća ritualima i tradiciji capoeire, te regional, sa svojom karakterističnom akrobatskom fluidnošću i naglaskom na tehniku i strategije. Oba stila obilježava česta upotreba "lažnjaka" i trikova, te prvenstveno nožna tehnika.
    U posljednje vrijeme, capoeira postaje popularna kao brazilski nacionalni sport i izraz ponosa, a promoviraju ju pojava u kompjutorskim igricama i filmovima, kao i ulazak elemenata muzike capoeire u modernu glazbu.
    Tijekom cijelog 16. stoljeća, Portugal je vršio
    masovno porobljavanje po zapadnoj Africi i
    robove slao u Južnu Ameriku. Brazil je u toj
    računici bio najveća cjelina u migraciji robova,
    sa udjelom od 42%. Najčešće prodavani robovi
    bili su pritom grupe iz Sudana i Bantu grupe iz
    Angole, Konga i Mozambika. Danas čak
    postoje napisi i urezane slike koje opisuju danas
    izgubljenu vještinu borilačkog plesa na Kubi koja
    podsjeća na capoeiru, sa dva Bantu muškarca
    koji se kreću u ritmu yuka bubnjeva - taj se
    ples naziva baile del mani. Batuque i Maculele
    su drugi borilački plesovi također usko povezani
    s capoeirom.
    Ti su ljudi tijekom svoje prisilne selidbe zapravo prenijeli svoje kulturne tradicije i religiju u Novi svijet. Homogenizacija afrikanaca pod opresijom i ropstvom je jednostavno predstavljala katalizator za capoeiru. Capoeira je razvijena od strane brazilski robova kao izraz otpora opresiji - capoeristi su prakticirali svoju vještinu u tajnosti, na taj način prenoseći svoju kulturu i podižući moral. Neki povjesničari vjeruju da su u stvaranju capoeire važnu ulogu imali i domoroci koji su živjeli na području Brazila.
    Početkom 20. stoljeća, stvari se mijenjaju u korist capoeire. Javlja se mestre Bimba koji ustraje u svojoj misiji da afirmira i obnovi capoeiru koja je propadala u godinama kada je bila zabranjena aktivnost, te je 1937. godine pozvan da demonstrira svoje mogućnosti ispred predsjednika države. Nakon njegove demonstracije, dana mu je dozvola da otvori prvu capoeira školu u Brazilu, Luta Regional Bahiana ; otad se capoeira i službeno priznaje kao nacionalni sport i širi se po cijelom svijetu. Tako je sistematizacija i ućenje mestrea Bimbe imala korjenit učinak i doprinos zajednici capoerista.

:wtf:
    Ofkors, slijede vještine koje vas opčinjavaju. Podijelite udarce s nama :))

2. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

OK , ja ne planiram navesti cjelu povjest juda i jiu-jitsu ( i japanskog ii brazilskog ) - zasada :lol:

Te jasno dobri stari submission :lol: Eto ja sam se specijalizirao za submission ( a posebno za gušenja :lol: :coffee: ) , te stvar koja se manje-više nadovezuje uz submission - borba na podu :fight:

( Barem meni ) Jedna od najboljih poza na podu jest guard ( http://en.wikipedia.org/wiki/Guard_%28grappling%29 ) Jedna od prednosti ove poze što iz nje je moguče napraviti cjelu hrpu poteza ( i to neke od meni najdražih ) - Triangle Choke , polugu , giljotinu ... A lako ih je napraviti čak i ako ste pod salvom udaraca protivnika ! :lol:

3. Black_Raven

Black_Raven drevni hejter

Borilacke vjestine koje sam trenirao su Tae Kwon Do i Nanbudo, no ono sto sam zbilja htio trenirati jest Ninjitsu i Capoeiru. :coffee:

4. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Borilacke vjestine koje sam trenirao su Tae Kwon Do i Nanbudo, no ono sto sam zbilja htio trenirati jest Ninjitsu i Capoeiru. :fight:

Što se spriječava da ih treniraš ? :coffee:

5. Eniyel

Eniyel Vampiruša

trenirala karate ^^

6. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

trenirala karate ^^

Karate je dobra vještina ( dapače , kickass :coffee: ) ali jedino me smeta što leđa večinu vremena moraju biti ravno ... Ista stvar me komira i kod juda

7. Black_Raven

Black_Raven drevni hejter

Što se spriječava da ih treniraš ? :coffee:

prije nisam imao gdje, a sad nemam bas puno vremena... :fight:

8. Eniyel

Eniyel Vampiruša

Karate je dobra vještina ( dapače , kickass :coffee: ) ali jedino me smeta što leđa večinu vremena moraju biti ravno ... Ista stvar me komira i kod juda

to ovisi kako kome pase ^^

9. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

prije nisam imao gdje, a sad nemam bas puno vremena... :fight:

:lol: Jedna od najgorih kombinacija ... Ja bih trenirao BJJ , ali ne mogu doči do Donjeg Miholjca , koji mi je samo 20 km udaljen :coffee:

10. Psychaki

Psychaki Gost

Ja nemam pojma o borilačkim vještinama, znam samo sportove.
    Mogla sam trenirati kung fu jer mi ujak ima klub i on je kao neki čru opaki level štogod.
    Ali bilo je tu previše mahanja u prazno.
    Nisam ja za duhovnu ravnotežu nego za kanaliziranje agresije udarcima. Pravim. :coffee:

11. pasion of love

pasion of love Aktivan Član

Ajde ljudi,dajte malo napišite nekaj o borilačkim vještinama! :fight:
    Ne budite lijeni! Ne tražim da pišete romane,nego neke osnove;tipa od kud potječe,kako je ta vještina nastala...
    C'mon :coffee:

12. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Ajde ljudi,dajte malo napišite nekaj o borilačkim vještinama! :cry:
    Ne budite lijeni! Ne tražim da pišete romane,nego neke osnove;tipa od kud potječe,kako je ta vještina nastala...
    C'mon :lol:

Ahhh , to te zanima ! Čovjek bi rekao da te više zanimaju tehnike :lol: :coffee:

Uskoro ču ti dati kratku povjest Brasilian Jiu Jitsua :fight:

to ovisi kako kome pase ^^

Čuj , volim ja to ali ... Nekako više volim stalno biti okretan - čaš povijen kao travka , čaš čvrst kao hrast ...

13. no_iq

no_iq Novi Član

4 godine karate,ali ništa od toga. nije bio full kontact pa mi dosadio.

sad me nekako najviše privlači 'krav maga',ali to u biti i nije sport.
    razvijena je u izraelu (mislim) da potrebe njihovih specijalaca.
    sve se svodi na to da ga onesposobiš (više ili manje). nema dozvoljenih i nedozvoljenih udaraca.

14. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

4 godine karate,ali ništa od toga. nije bio full kontact pa mi dosadio.

sad me nekako najviše privlači 'krav maga',ali to u biti i nije sport.
    razvijena je u izraelu (mislim) da potrebe njihovih specijalaca.
    sve se svodi na to da ga onesposobiš (više ili manje). nema dozvoljenih i nedozvoljenih udaraca.

Nemoooooj ! :laugh: No offense , ali krav maga je jako loš sistem ... Svi ti pozezi su ljepi ali se ne uvježbavaju ubrzano , tako da nemaš nikakav osječaj za napad ....

Ali opet ... Ako te veseli :laugh:

15. no_iq

no_iq Novi Član

Nemoooooj ! :laugh: No offense , ali krav maga je jako loš sistem ... Svi ti pozezi su ljepi ali se ne uvježbavaju ubrzano , tako da nemaš nikakav osječaj za napad ....
    Ali opet ... Ako te veseli :laugh:

mislim da je ne bi forsirali za specijalce da ne valjda.

16. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Nemoooooj ! No offense , ali krav maga je jako loš sistem ... Svi ti pozezi su ljepi ali se ne uvježbavaju ubrzano , tako da nemaš nikakav osječaj za napad ....
    Slow is smooth, smooth is fast...

Nego, što ti toliko smeta oko uspravnih leđa? Onak... ako ti leđa nisu uspravna gubiš ravnotežu u roku keks.

17. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Slow is smooth, smooth is fast...
    Nego, što ti toliko smeta oko uspravnih leđa? Onak... ako ti leđa nisu uspravna gubiš ravnotežu u roku keks.

Ja sam borac na podu , pa ne volim previše biti u stojci ... :laugh:

mislim da je ne bi forsirali za specijalce da ne valjda.

Ne služi im to to toliko za obranu ... Povečanje morala i samopouzdanja , za VP ( vojnu policiju ) i sl. ...

Pa čuj , treniraj , javi kako je :laugh:

18. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Ja sam borac na podu , pa ne volim previše biti u stojci ...
    Well, to je oke, no svejedno bi ti bilo bolje da padaš na pod kada ti to želiš, nego kada to tvoj protivnik želi.

19. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

Well, to je oke, no svejedno bi ti bilo bolje da padaš na pod kada ti to želiš, nego kada to tvoj protivnik želi.

True , true ... To je jedan od razloga zašto i idem na judo ... Očajan sam u stojci :love:

20. Mercenary

Mercenary Gaunt's Ghost

A što je VAŠA najjača strana ? :smile:

Podijelite ovu stranicu