1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Bol

Rasprava u 'Znanost i Priroda' pokrenuta od Nea, 3. Ožujak 2007..

1. Nea

Nea curica

Što mislite što bi bilo kada ljudi ne bi osjećali bol?

Kako bi npr. tekli ratovi? Mislim bilo bi ili si živ ili mrtav, ne bi bilo mučenja vojnika, špijuna i tako...

Što bi bilo s ovim serijskim ubojicama koji se pale na to da drugima izazivaju bol prije nego što ih ubiju?

Sve svjetske religije imaju svoje mučenike... mnogi od njih su zbog boli koju su trpili bili proglašeni svetima... da ljudi ne osjećaju bol ne bi bilo niti mučenika...

Da li bi naša humanost i suosjećanje prema drugome bila dovedena u pitanje tj. da li bi nedostatak osjećaja fizičke boli djelovao i na naše emocije?

:cry:

2. Psychaki

Psychaki Gost

Eh, ovu sam temu jednom htjela otvoriti , pa zaboravih. Meni je još zanimljivije promatrati odnos između fizičke i psihičke "boli", budući da je to osjet koji čisto ovisi o tome kako ga mi doživljavamo.

A kada ljudi ne bi osjećali bol, vjerojatno ne bi osjećali niti išta drugo. Uvijek je potrebna protuteža osjećajima. Tada niti fizička ugoda i pola osjeta ne bi imalo smisla.
    Jer, kad pogledaš , "bol" ti mogu izazvati i sliek i zvukovi, ne samo ono što osjetiš preko kože ili živčanih završetaka u ostatku tijela. tako je bol savršena protuteža onim "pozitivnim" osjetima , a uostalom i indikator da nešto u tijelu ne valja, pa je kao takva potrebna.
    Dakle trebalo bi ju evolucijski nadomjestiti nekim drugim indikatorom bolesti i narušenog stanja organizma, ali mislim da je ovakva baš najfunkcionalnija, jer će nas ono što je neugodno najviše potaknuti na reakciju.

Postoje ljudi koji su zbilja neosjetljivi na fizičku bol, što im je urođeno. Vojska je čak to proučavala ne bi li iskoristila u svoje svrhe, samo što je problem s tim ljudima koji ništa ne osjećaju bio taj što bi se često nenamjerno ozlijeđivali, ne osjećajući ništa i tako najčešće i umrli. Primjerice držali ruku na užarenoj površini. Često bi si čak i iskopali oko ili nešto slično (bilo je takvih slučajeva) ne osjećajući ništa.
    To je zapravo nešto grozno, jer su zbog te neosjetljivosti bez jednog osjeta...kao da su slijepi ili gluhi. ..i na kraju je zaključeno da je takva "modifikacija" zapravo jako loša i više štetna nego korisna.

3. Prestigla si me sa ovim, Psy :cry:
    da, bol je indikator opasnosti po tjelesni integritet. Da nema boli, ne bi bilo niti ljudi jer bi se pobili prije nego bi toga postali svjesni. Vidi kako klizzzzzi... ups! :sad:

a 'psihička bol' je bitna na sličan način. Čak i bitnija, možda... meni je u tom pogledu bio sjajan film Equilibrium, sa prikazom ljudi bez ikakvih emocija, te kako izgleda kada se počnu vraćati... tresao sam se.

4. Elar-Ti

Elar-Ti Personal Jesus

E gledala sam jednom na tv-u neku emisiju, uglavnom pričali su o nekoj bolesti (ako se tako može nazvati) gdje receptori za bol uopće ne reagiraju... osoba ne osjeća nikakvu bol. Pokazali su neku curicu koja si je kao mala tri puta pregrizla jezik. Ustvari nismo ni svjesni za koje nam sve sitnice bol treba.

5. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

Bol je potrebna bas zbog tih stvari koje ste naveli :)
    Al evo ja na primjer mogu malo zanemarit bol , nisam sad bas mazohist da uzivam u tome , al ak se negdje opalim mogu dost boli zanemarit tako da mi je puno lakse , svako malo se negdje udarim il slicno i to mi je sasvim normalno :tired:
    Ovo ide cisto na tupe udarce i/ili porezotine , ako mi se ukljesti zivac tu nish ne mogu :)

6. Nea

Nea curica

:tired: ali dugoročno gledano ratovi bi postali besmisleni... bio bi to samo pokolj i ništa više... mislim nestalo bi moći jer bi po tom pitanju svi bili jednaki, a ovako ako nekoga mučiš moć je u tvojim rukama... :tired:

7. Istar

Istar Novi Član

PA ratovi bi ostali isti ako mene pitash.. ti mozes kontrolirati mase i bez utjecaja boli i taktike mrkve i batine..

U svijetu gdje ne bi bilo boli, vjerojatno bi u covjekovoj naravi bio lov za uzitcima i moci..

Svabama ponestane krava ili svinjica(kravlje ludilo npr.) i vishe ne mogu jesti svoje fine kobase i ispijati pivce.. bol ne osjecaju.. rat im nista ne znaci.. pa krenu u rat protiv ostatka.. da bi dosli do svojih svetih krava ili svinjica i napravili fine kobase..

I dalje mislim da moc nije u tome da li netko moze nanjeti bol ili ne moze.. vec u tome da zna kontolirati mase... stvarati umjetno atmosferu.. sve zanjeti tako da ti ide voda na mlin.. i u pravome trenutku krenuti sibicu da sve to plane..

A onda nece nitko od njih osjetiti bol.. ali ce se hrabi njemci boriti za svoje kobase..

8. Anria

Anria Aktivan Član

pazi ovo - cigla ti tresne na glavu, a ti ne znaš dok te netko ne obavjesti!!! :cocky:
    mislim da je psihička bol važnija od fizičke....
    npr. ja se bojim topline i ne mogu ni toplu šalicu držati u ruci baz da me peče, mislim da nije svakome tako, to je kod mene više stvar psihe, moj brat uzme vrel komad željeza u ruke i ne osjeća ništa, a ja vrištim....

9. Eniyel

Eniyel Vampiruša

postoje ljudi koji imaju sposobnost blokiranja boli, naravno u određenim granicama :cocky: to je zapravo jako korisno, nisi potpuno bez tog osjetila vec kad treba mozes to blokirati :w00t: npr kad si kod zubara, ne treba ti anestezija i ne osjecas nista :cry:

10. Thaxll'ssyllia

Thaxll'ssyllia Aktivan Član

Da, bilo bi super kad bi svi ljudi mogli odabrati kad žele isključiti osjet bola, a kad ne. Nitko se više ne bi bojao zubara. :cocky:

11. Eniyel

Eniyel Vampiruša

zapravo, to se moze nekako izvjezbati :cocky:

12. Thaxll'ssyllia

Ona stara tehnika da dok te boli zaokupiraš misli na nečim lijepim.

Baš bi mi dobro došao jedan ubrzani tečaj blokiranja boli :cocky:

13. Eniyel

Eniyel Vampiruša

nope, nego ima neka shema da kad tamo gdje osjetis bol, ti receptori salju to u leđnu mozdinu pa onda do mozga, i tamo negdje u leđnoj mozdini se to zablokira te ne moze dalje do mozda, on to onda ne moze registrirati kao podrazaj i ne osjetis bol :cocky: ili nesto slicno tome (ako se dobro sjecam) i to se nekako moze izvjezbati

14. pandora

pandora Aktivan Član

zapravo... onda otupiš i ništa ne osjećaš... a ne samo bol... :cocky:

15. Thaxll'ssyllia

:cocky:
    @ Eniyel:
    Prvi put čujem :w00t:
    A kako to?! Se to može onda i odblokirati?

16. Eniyel

Eniyel Vampiruša

ofkors, moze se, ali rekoh to jako malo ljudi moze i ne znam kak se to moze izvjezbati

17. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Bol daje fokus.

18. Black_Raven

Black_Raven drevni hejter

Bol daje fokus.

psihička pogotovo.

19. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Ako ju znas iskoristit.

20. Nea

Nea curica

:nice: a da nas vas dvojica malo opširnije uvedete u tajne boli, a ne da se osjećam kao magarac kojem mašu mrkvom ispred nosa :nice:

Posljednje uređivanje od moderatora: 19. Travanj 2015.

Podijelite ovu stranicu