1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Board Games

Rasprava u 'Mač i Magija' pokrenuta od Thor, 18. Ožujak 2008..

1. Thor

Thor Aktivan Član

Nisam vidio nigdje ovaj topic, a trenutno razmišljam o kupnji neke igre i baš mi je dobro uletila ova ponuda, pa ako mi možete preporučiti neke igre i reći svoja iskustva.

2. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Od dotičnih sam igro Munchkin (doh), age of mythology, risk 2210 AD i dork tower.

O munchkinu ne treba nista rec jer se sve zna.

Age of mythology sam igro par puta i bio je dosta zabavan, no nisam siguran kolki replay value ima na duze staze. Al ful mi je dobra igra bila tih par puta.

Risk 2210 je ok, no just not my cup of tea.

Dork tower je genijalan, jedino sto ima pun k♥♥♥c dijelova i komadica (papirnati tokeni koji predstavljaju monstere po mapi, novce i slicno).

3. stribor

stribor ljubitelj satire i satira

munchkin mi se cini dobra ponuda za tu lovu.

puerto rico je super igra ako nisi od onih kojima igra nije dobra ako nema rata, vojske i sl. pametna igra resource managementa!

risk je ok, ako ti se svidja klasicni, meni osobno smeta sto fali par figurica, ali za taj iznos bi i progutao to (trazi jos popusta hehe)

twilight imeprium nisam igrao ali bih rado, rijec je o igri epske space opere koja ukljucuje ratovanje, trgovinu i politku ima BRDO dijelova svemirskih brodova, zetona, planeta etc...jedina je klica sto partije traju po osam sati i vise :)

idi na www.boardgamegeek.com super sajt posvecen igrama na ploci, tamo ces naci sve sto te zanima, slike, pravila, komentari, ocjene igre

4. Black_Raven

Black_Raven drevni hejter

toplo preporucam 2210 Risk. ima i expanzija koja se da lako skinut sa neta i isprintat :)

jucer sam zaigrao Call Of Cthulhu boardgame sa expanzijom, i moram rec da je poprilicno zanimljiva, iako nas je cthulhu sve satro u 2 sata :D

5. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

Igrao sam dosta razlicitih al nisam ziher dal ih se sjecam dobro :)
    Daklem, igrao sam:
    Munchkin - ne znam koje vishe tocno

Puerto Rico - odlicna , igra , nema direktnog sukoba nego je vishe menadžment resursima u pitanju

Carcassonne - e ove se slabo sjecam , al znam da je bila dosta zabavna :)

StarCraft: The Board Game - igrao jednom, vrlo dobra igra, dosta taktike i informacija, jako su je dobro skinuli sa kompa, nisam sve pohvatao odmah pa eto samo tolko :)

Traders of Genoa - ovu sam igra 2-3 puta, stvarno odlicna igra, jako zabavna, mislim da se u petero moze igrati, puno menadžmenta resursima, i radjenje dealova oko skoro svega, preporucujem ju :)

Maharaja: Palace Building in India - ne sjecam je se najbolje, isto vrlo dobra, gradi se sve i svasta da bi se doslo do novaca da bi izgradio sto vise palaca, arhitekt koji prvi napravi 7 palača pobijedjuje tj. maharaja ga postavi za glavnog arhitekta

Citadels - ovo sam igrao u glavnom po konovima, dost zabavno , ne treba neka pretjerana koncentracija, moze dost plejera igrat, ako se ne varam 7 il tako nesto.

RoboRally - ovo sam igrao na zadnjem Rikonu , radjeno za hrpu igraca, mislim cak 8 , koljaža malim roboticima, igra se simultano po rundama i to 5 poteza se mora u naprijed razmisljati tj. , na pocetku runde vuce se odredjeni broj karata koje predstavljaju komande za vaseg robota kao npr. pomaknut se 4 polja, okrenut se za 90 stupnjeva u lijevo , pucati itd. ,tada na pocetku rudne svi u isti trenutak stavljaju prvu komandu, onda drugu pa trecu itd, kad su svi stavili onda se otkrivaju komande i ne moze se vise nista mjenjati , pa moze se svasta dogoditi, cilj je proci kroz nekoliko checkpointa i na kraju doci do cilja, ali na putu do toga osim drugih robota ima i dosta prepreka , kao pomicne trake, rupe, bacaci plamena i sl. U svakom slucaju vrlo zabavno i kadkad frustrirajuce kad skuzite da ste se zeznuli :)=.

Santiago - mislim da sam igrao ili gledao jednom , nekakav menadžment resursima

Bohnanza - malo neobicna igra kartama, cilj je skupit sto vise zlatnih novcica sadjenjem i prodajom raznovrsnog graha, partije traje pol sata cirka , mozda i nekad duze, ima zanimljiva stvar, onako kako izvuces karte, tim ih redosljedom moras i igrati, tj. ne smijes promijesati karte u ruci, da ne bude dosadna igra moguce je sklapati dogovore oko nekih stvari i sl. jer sto se ima vise sadnica iste vrste dobiva se vise novca od prodaje. Igra se u cirka 4-5 plejera.

Diplomacy - igrao jednom davno , na nekom velesajmu il tako nesto, jako dugo traje partije , reko bih minimum 4-5 sati , slicno u neku ruku Riziku, al puno slozenije, potezi se pisu na papiric i odigravaju se simultano, tako da nema onoga " aha on ide tamo , ja necu tamo " :) , moguci su dogovori , nagovaranje, pregovori i sve sto se inace radi, mislim da je super igrati sa dobrom ekipom jer cete se u protivnom svi posvađati :)

Cosmic Encounter - e ovo je jedna od najboljih igara koje sam ikad igrao, s tim da mislim na prvu verziju igre iz 1977. godine, jer postoji i novija verzija koja je sranje :) (mislim da je ta koja je sranje iz 2000. godine, i to je Hasbro sve kriv), ima se jedan board na kojem se nalazi do max 6 sistema po 5 planeta , cilj igre je skupit 5 planeta izvan tvog sustava, svaki igrac dobije 20 tokena koji predstavljaju vojnike , igra se sa raznima kartama , neke su basic za napad , a neke su special powers koje ovise o rasi koju igrate, e sad najvise stvari donose rase koji je mislim u basic setu čak 48 , svaka ima određeni unique ability koji benda pravila ili ih totalno krsi i josh uz special power kartice mozete neke dodatne efekte imati. Isto tako mozete nagovarati igrace da vam se pridruze protiv nekoga ili odgovarat ih od pridruzenja nekom drugom, nuditi razne stvari za pomoc i sl.
    Npr. ja nekoga napadam i zovem ekipu da mi se pridruzi u napadu jer mislim da sam pre slab da to sam obavim, ako neko misli da mu se ne isplati samo tako ja mu mogu ponuditi neku kartu ako mi se pridruzi, al u glavnom se isplati jer se dobiva pobjedom planet koji vodi blize pobjedi, e sad nakon mojeg zvanja ekipe da mi se pridruze sad defender ima isto to pravo i sa istim forama, al ima tu raznih finesa, isto tako mozes pozvat masu ekipe da ti se pridruze i onda bacis kompromis , koji znaci zapravo predaju i svi poginete , tj. svi gube vojnike i svi su ljuti na tebe. :laugh: Mislim da ima par ekspanzija al da se 2 svega isplate i sa njima se broj rasa dize na nekih 120 il tako nesto , i mozda svega 2-3 su malo cudne i ne igrive. To se lako izbaci :). E da partija traje od nekih 2 sata do mozda cak 5-6 ako se igra sa 6 igraca.
    Igru svakako preporucujem , ali mislim da je jako tesko nabavljiva.

Axis & Allies - mislim da sam igrao jednom, znam da je odlicna igra al je se nazalost ne sjecam

Doom: The Boardgame - igrao sam jednom i to pol partije :) , igra zbilja podsjeca na kompjutersku, u principu ekipa marinaca krece sa neke startne tocke sa nekom startnom opremom , igru vodi GM koji stavlja monstere i "dungeon" , sa gejmom se dobije nekoliko premade "avantura" i koljaža moze poceti, igra se nekih 2-3 sata, al mislim da je moguce i dulje. Doduse ne znam za kolko igraca , ja sam igra u troje + gm.

Chez Geek - igrah davno , igra se kartama i rijec je o klasicnom SJGames humoru :)=

Car Wars - ili nesto tako, igrao s nekim na Istrakonu , al ne sjecam se bash igre, samo da je dosta stara

Warhammer Fantasy, Warhammer 40k, Mordheim, MtG , VtES
    Sad ziher sam nesto zaboravio :belj:

Mislim da malo bolja objašnjenja za vecinu se moze naci na boardgamegeek.com

6. stribor

stranice kluba ljubitelja stolnih drustvenih igara. http://klublabirint.blog.hr/

ako trazite ljude za igranje ili isporbavnje novih igara, prikljucite se njima.
    također, ljudi traže stalni prostor pa ako znate nekoga - javite im!

7. Psychotic

Psychotic Duck Mutant

Hehe to je moj frend otvorio, bash se idem nac danas s njima :)

8. Röle

Röle Novi Član

Od kad znam za sebe sam igrao samo dnd(ad&d, 3e) i nista drugo. Jedan frend nas je dugo pokusavao nagovorit da probamo gurps, ali se nikom nije dalo otkrivat pravila, ukljucujuci i njega, pa smo ostali na dobrom starom dndu. Sve dok nismo probali Order of the stick. Kako su moji redom svi bili fanovi poularnog stripa, igra im je odlicno sjela. Kasnije smo otkrili munchkin, i skroz se navukli. Obje igre spadaju u dungeoncrawl kategoriju. Od onda smo samo popunjavali police...

Od board gameova sam igrao: arkham horror, runebound se, munchkin fantasy,western, star, vampire, order of the stick, citadels, cutthroat caverns i iluminate. Naravno i monopoly i covjece ne ljuti se. Moram istaknut jos jedan masterpiece koji smo gladnih ociju kupili cim smo ga ugledali - igru Oluja95'! :dry:

Volio bi probati jos twilight imperium, cave troll, race for the galaxy, muchkin quest koji uskoro izlazi, warhamer quest koji vise ne izlazi, neuroshima hex, itd...

Par savjeta pri kupnji BGova...
    Zadnje sam uzeo runebound, arkham, citadels i cutthroat caverns i to iz amerike. Uglavnom, ako kupujete igru opcije su vam: LOM hrvatska, Crna luknja slovenija, razni ducani po americi i europi. BG su daleko najjeftiniji je u americi. npr igra descent into the dark kod nas dodje oko 550kn u US 50$, sta je oko 220 kuna. Kvaka je naravno u postarini. Pa se nerijetko zna desit da ce vas postarina kostat vise nego sam proizvod. Naravno, sto narudzba ima vise proizvoda, to je postarina po proizvodu manja.

Najbitnija stvar ako ikad budete nesto kupovali iz inozemstva je tezina proizvoda. Tako ako slucajno narucite spomenuti Descent, postarina ce vas samo za njega doci cak 60$! Sta nije nista cudno buduci da Descent tezi cak 14 funti ili 7 kila! Sa druge strane ako narucite citadels, koji ima niti pola kile, postarina je 15$. Sve ovo pisem zato sto ducani rijetko istaknu tezinu proizvoda, a to je kljucno.

Moglo bi se reci da su igre 50% jeftinije u americi, ali imaju 50% skuplju postarinu. Iznimka su tzv, eurogames koje kostaju skoro isto. Unatoc svemu, meni se je isplatilo. Dobio sam u timewellspent.com lowest price guarantee, narudzba mi je bila oko 98$, dobio sam 60$ postarine + oko 250 kn carina i pdv. Sve skupa oko 900 kn za 4 igre. U lomu arkham i runbound dodju zajedno toliko. Kasnije sam saznao da se ulaskom u lom klub dobije jos 10%, tako da na kraju isplativost nije prevelika :nice:

9. stribor

Moram istaknut jos jedan masterpiece koji smo gladnih ociju kupili cim smo ga ugledali - igru Oluja95'! :tired:

daj molim te reci par riječi o njoj: tko je napravio, kakva je mehanika, di si je kupio, pošto i sl.
    da znam..., trazim te zapravo recenziju a ne par rijeci ... :tired:

10. Powerslave

Powerslave Novi Član

meni je favorit carcassone definitivno. mislim da prvi, osnovni dio nije preskup, a ako ti se svidi imas pun kukuruz nastavaka za kupit.
    nije prekomplicirana, ali može bit, zavisi s kim igraš:D
    ugl dobiš puno malih kartica s razlicitim podrucjima koje naizmjence igrači izvlače i odlučuju koja područja im se isplati ownat da bi na kraju dobili što više bodova itd...
    s nastavcima naravno slijede nova pravila..

osim nje, zakon mi je warcraft koji je kompliciraniji i ima više načina na koje možeš pobijedit( neki su i podli :tired: )
    .. citadels mi je okay, nije prekomplicirana, ali kul za druženje. osim toga igra je doslovno lijepa, mislim na ilustracije na kartama and so..
    =)

e da, i doom- vjerujte mi, može se igrat dulje od 3 sata :lol:
    mislim da smo ju mi, 3 igrača i gm, igrali kojih 5 sati minimum i nismo je dovršili :tired:
    nevertheless, ne postane dosadno, ta igra zahtjeva suradnju i koncentraciju pa je meni jako dobra... a i osjećaš se moćno s motorkom :cry: :laugh:

11. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Heh, ja igram iskljucivo one cija partija traje krace od sat vremena, jer fakat mi se neda tolko vremena trosit samo na jednu partiju... me want more :ninja:

Em je sa ekipom zabavnije odigrat vise partija, em je na konvencijama totalno neprakticno sjedit na istom mjestu vise od sat vremena.

12. Strumf

Strumf Novi Član

Neznam meni je odlican Zombies preee smjesno i dosta zabavno, nakon toga ATRIBUTE(svako dobio 4 kartice i 1 ovcu brzo gotovo i vrlo zabavno) te best of COSMIC i Betrayl!!! upravo sam danas igrao u ovo kisno razdoblje nas 6 i super uz klimu i cugicu i hranu :blush: :tired:

13. Röle

Röle Novi Član

daj molim te reci par riječi o njoj: tko je napravio, kakva je mehanika, di si je kupio, pošto i sl.
    da znam..., trazim te zapravo recenziju a ne par rijeci ... :dunno:
    Ako mislite da je ovo neki ozbiljan game tipa Memoir 44', sta bi bilo svakako bilo genijalno; naravno - nije. Ovo je nesto sasvim drugo....

Nazalost Oluja 95' se zagubila negdje u bespucima kaosa :lol: , tako da mogu samo prenijet moje iskustvo sa naseg prvog i jedinog sessiona. Ustvari to i nije potrebno, jer se radi o inacici igre Covjece ne ljuti se, ali...naravno na mapi ljepe nase (jos samo fali Branko Uvodic da iskoci odnekud, ha,ha...)! Pocinje se u Kninu :belj: , a zavrsava se u Vukovaru!?! Sigurno se pitate kakve veze ima Oluja sa pomicanjem pijuna po istri i zagorju. Naravno nikakve. Mozda je objasnjenje da je radjeno valjda za publiku od 1-6 g, pa takve nelogicnosti ne treba shvacati ozbiljno. To je setting, mehanizam znate svi....Ustvari vece iskustvo, sok i nevjerica bio je moment kada smo frend i ja ugledali takvo nesto na polici sa oznakom 35 kuna.

Uglavnom to je tip trasha koji je tako dobar da ga morate imat. Mislim da se takve stvari ne zadrze dugo na policama, ali ako koga zanima uzeli smo u gio toys, gross ili tako nesto...

Back on topick, zapela mi je za oko igra Mistery In The Abbey. Nije bas nesto popularna, a ima i koja godina da je izasla, ali jako mi se svidja ideja i njen mehanizam. Inspirirana je ecovim djelom ime ruze...mmm, necu dalje. Nadam se je ubost na rikonu, pa onda detaljnije.

14. Röle

Röle Novi Član

meni je favorit carcassone definitivno. mislim da prvi, osnovni dio nije preskup, a ako ti se svidi imas pun kukuruz nastavaka za kupit.

Probao jednom i dopala mi se. Imam je na shopping listi. Bitna stvar je sto kosta 150kn :devil2:

Btw, zaintrigirao me ovaj dorktower. Kakav vam je i gdje to nabavit?

15. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

To ti je board game za 3 do 6 igraca. Izgleda otprilike ovak

Dakle, svaki player dobije lika sa nesto sitno statistika, i onda idu po toj mapi i kolju monstere i slicno. Poanta igre je doc do towera i zabit wizarda koji je u njemu i przi spellovima po playerima. Veoma dobro. Jedini problem je sto ima dosta malih countera koji se lako pogube.

Nazalost, bojim se da je out of print :/

16. g_002

g_002 Novi Član

Probao jednom i dopala mi se. Imam je na shopping listi. Bitna stvar je sto kosta 150kn :laugh:

Ja imam Dork Tower u odlicnom stanju i u principu ga ne bih prodao nego zamijenio za nesto drugo. U obzir dolaze Catan/Puerto Rico/Axis&Allies/(daj neke svoje prijedloge).

Naravno, ukoliko smatras da se cijene igara znatno razlikuju, dogovorimo se o nadoplati.

17. Röle

Röle Novi Član

Nemam nista od navedenog. Od stvari koje bi razmijenio imam cutthroat coverns i mozda jacksonove iluminate. u principu, moja ekipa ima jos nekih igara koje bi mozda bili spremni razmijenit (game of thrones, warcraft...) ali moram pitat. javim se na pm kad saznam vise. uskoro cu s udrugom uzet jos BG-a, pa ce bit jos kandidata za razmijenu...

18. Röle

Röle Novi Član

Nego, bas me ova Oluja 95' potaknula da istrazim ako postoji na trzistu kakav game koji se bavi balkanskom tematikom. I zacudo ima materijala:

1) Balkan Hell Tema: Rat u bosni. Izaberi stranu (bosnian muslims, bosnian croats, bosnian serbas, croats, yugoslavs (srbi)) i kreni u juris na npr. sarajevo za 15 bodova ili osvoji tudjmanovu liniju!

2) Balkans Gambit nesto malo starije, preciznije drugi svijetski rat. Tu mozete upravljat sa: Tito's partisans, Yugo Collaborators, Serbian Chetnics i ostalima. Nisu valjda jadne ustase zapustili?

3) The Balkans - 1999. Nakon nemira na Kosovu, Nato tuce milosevicevu srbiju, rusi su zapeti ko puske promatraju razvoj situacije.

4) Sword of the Balkans ekspanzija za igru "Up front". Pojavljuju se jedinice bosnjackih hanjara? koje su poslane da djeluju u NDH.

bas se pitam ako sta od ovog valja...

19. g_002

g_002 Novi Član

The Balkans '99 izgleda zabavno (figurice su iz A&A?).

Jos jedna igra koja nam je bila zabavna dok smo klinci bili (nazalost nema linka) je Rat zvijezda. Da, tu igru jos uvijek imam kod kuce.

c/p sa drugog foruma:
    Jedna od njih, koja me je vrlo zainteresovala za Star Wars, je istoimena igra koja se mogla kupiti na trafikama. Igralo se na mapi koja je bila iscrtana ispresjecanim putanjama, po tim putanjama su neka su bila obilježena strelicama (jedini smjer), a neka krugovima (obično presjeci putanja). Igrala su je do četiri igrača, svaki od njih je imao u svom uglu mape matični svemirski brod (bili su, ako se dobro sjećam "Hiljadustoljećni, tj. tisućljetni soko "(sa vođom Han Solom,) "Zvijezda smrti " (Darth Wader), "Ledena planeta" (Luke Skywalker) i "Imperija (u obliku imperijalne krstarice)" (Imperator). Svaka baza je imala po tri žetona lovca (Solovi Y-Wing-ovi, Luke-ovi X-Wingovi, Imperatorovi Tie Bomberi, Wader-ovi Tie Fighteri), po 12 žetona vojnika, još po žeton vođe (Solo, i co.) i još dva žetona pomoćnika (R2D2, C3P0, Jabba, koji su moćniji od običnih vojnika u borbi ... Elem, bilo je vazdušnih borbi, upada u baze, osvajanje baza (svaka se sastojala od 6 polja koja su služila za popravku lovaca i liječenje likova, i 3 aerodroma, zarobljavanje protivničkih lovaca i vojnika ... Također, bilo je još po dva žetona topova, koji su mogli stajati na aerodromu, ili su ih likovi mogli nositi na svojim lovcima i time pucati i unazad ... Bilo je i računanja sile - svaki primljeni pogodak, uništenje lovca, stradanje vojnika je smanjivalo Silu, i obrnuto ... Doduše, mi smo i modifikovali pravila ...

Isto tako se sjecam da smo igrali Gabula u Gabeli ( http://www.boardgamegeek.com/game/21938 ). Nazalost tu igru vise nemam nit sam vidio nakon toga da je itko ima

20. Dremora

Dremora Kreegah Bundolo

Imate kakvu preporuku za board game do 300kn?

Podijelite ovu stranicu