1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Beowulf

Rasprava u 'Povijest i Mitologija' pokrenuta od Elvenstar, 30. Srpanj 2007..

1. Elvenstar

Elvenstar missing

Ususret filmu i igri trebalo bi ponoviti gradivo :unsure: .

BEOWULF

Junački ep, najpoznatije djelo na staroengleskom jeziku, smatra se jednim od prvih djela engleske i jednim od najvažnijih djela rane srednjovjekovne književnosti u Europi.
    Sastoji se iz 3182 stiha a napisan je negdje između 8. i 11. stoljeća. Ep govori o skadinavskom junaku Beowulfu iz 6. stoljeća, koji je nastanjen u južnoj Švedskoj, i sa 14 hrabrih ratnika dolazi na dvor danskog kralja Hrotgara kako bi mu pomogao u borbi protiv Grendela, čudovišta iz močvare koje napadne dvorac danskog kralja i ubija njegove vitezove. Nakon pobjede, vraća se u svoju domovinu gdje postaje kralj. Na kraju se bori u svojoj zemlji sa zmajem koji čuva ogromno blago i u toj borbi, već ostarjeli Beowulf pogine iako je još prije smrti uspio ubiti zmaja i tako svom narodu priskrbiti zmajevo blago.

Beowulf se bori sa čudovištem Grendelom

Epsku pjesmu Beowulf, na engleskom jeziku mozete pročitati ovdje:

http://www.lone-star.net/literature/beowulf/

2. Freya

Freya goddess of eydis

Voljela bih Beowulfa pročitati i na hrvatskom. Postoji li igdje prijevod?

Zanimljivo je kako je jedna u stvari nordijska saga postala dijelom engleske kulture! Pronašla sam da je nastala kod Geata, sjevernogermanskog plemena koje je obitavalo u Gotalandu, na području današnje Švedske.

3. Nechrarh

Nechrarh Gost

Voljela bih Beowulfa pročitati i na hrvatskom. Postoji li igdje prijevod?
    Postoji - naklada Artresor - za kojih 130 kn dobiješ orginal i prijevod u jednoj knjizi

4. Freya

Freya goddess of eydis

Thnx!! :laugh:

Pokušat ću je pronaći!!

5. Elvenstar

Elvenstar missing

6. Freya

Freya goddess of eydis

Jeeeeeeej!!! :blush: :smile:

Hvala!!!! :love:

7. GuthWulf

GuthWulf Novi Član

voljeo bih da vidim taj film i da pročitam pjesmu na rvackom,,,jer sam fan nordijske kulture

8. Alis Wronsky

Alis Wronsky Kič-magičar, Lažni prorok, Čuvar Oltara tajni

E,dobra stara vremena kad sam bila brucošica i pohitala po Beowulfa u anglističku knjižnicu...knjižničarka se križala kad sam joj rekla da to čitam jer me zanima :cocky:

9. Úlf

Úlf Novi Član

Hmmmm...... Zmaj i blago.... Da nije od toga nastala Völsunga saga, tj. Sigurd vs. zmaj (Fafnir)?

A ako je bio Svedanin/zivio u Svedskoj..... Grendel je vjerojatno zbrisao/la kad ga je vidjela. Evo primjera "tipicnog" Svedera:

Jel to covjek? Jel to demon? Neee, to je samo Svedanin. :happy:

10. Edmond

Edmond Novi Član

Da, Johan Hegg iz Amon Amartha.

Inače, Beowulf mi je dobra knjiga, moćan ep, ali ništa više.
    Čitao sam ga bezbroj puta.

11. quixoticelixer

quixoticelixer Aktivan Član

Guštala sam se na film, trebao je doći krajem 11. mjeseca u Cinestar i na kraju su ga premjestili u siječanj :bash:
    Mislim da će flat učiniti svoje :cool:

12. Isenhart

Isenhart Fantasy-Hr Urednik

Stara verzija u kojoj glumi Christopher Lambert će mi čitav život ostati u sjećanju..

Jedva čekam obnoviti znanje u novoj inačici, sad sam malikece zainteresiran u knjigu, hvala na linku
    /bow..

13. Sammael

Sammael Knjižničar

Stara verzija u kojoj glumi Christopher Lambert će mi čitav život ostati u sjećanju..

I meni isto... probudim se koji put u 3 ujutro vicuci "NE NE, STO POBOGU URADISE!!!"
    I onda se smirim vidjevsi da je samo san i da nikad vise necu morati gledati taj film.

14. Elvenstar

Elvenstar missing

Za komentiranje filma imate topic u Filmovima :ninja: .

15. Diablo

Diablo Novi Član

Nisam čitao knjigu ali ću je zasigurno pročitati čim završim sa knjigom koju sad čitam! Sad sam tek shvatio da jako malo znam o toj legendi! Moram se sad obrazovati, što internetski, što gradskom knjižnicom :great:

16. Merlin

Merlin Novi Član

Upravo sam vidio jednu verziju Beowulfa koju je ilustrirao John Howe :unsure: . Imate na njegovoj web stranici te slike koje su u knjizi

17. Freya

Freya goddess of eydis

Nešto o povijesnim činjenicama u pozadini priče o Beowulfu.

Događaji koje spjev opisuje odvijaju se u kasnom 5. stoljeću, u vrijeme kad su se anglo-saksonska plemena već nastanila u Engleskoj, ali su Saksonci još uvijek bili povezani sa svojim germanskim 'rođacima' u Skandinaviji. Kako stvarno porijeklo spjeva još nije potpuno razjašnjeno, mnogi znantvenici danas vjeruju kako su ga na englesko tlo usmenom predajom donijeli Geati, jedno od saksonskih plemena.
    Neki čak drže da je spjev nastao tijekom 7. i 8. stoljeća, a kao autori navode se dvorski pjesnici kralja Alfreda, odnosno kralja Kanuta. Najstariji postojeći pisani primjerak nastao je u 10. stoljeću i čuva se u Britanskom muzeju u Londonu.

Osim niza fantastičnih događanja, ep sadrži i neke povijesne činjenice. Točno je, na primjer, da je geatski kralj Hygelac 516. godine napao Friziju, sjeverno područje današnje Nizozemske u kojem se i danas govori frizijskim jezikom, vrlo sličnom engleskome. Osim Hygelaca stvarni su povijesni likovi Healfdene, Hrothgar, Halga i Eadgčlis, kao i neki klanovi (Scyldinzi, Scylfinzi i Wulfinzi), no oni nisu geatskog već skandinavskog porijekla i spominju se u nekim povijesnim zapisima pronađenima u Švedskoj.
    Neka od zbivanja koja su u spjevu odigravaju se na području današnje Švedske i također su povijesne činjenice, a grobovi Ohthera i njegova sina Eadgilsa pronađeni su u švedskoj pokrajini Uppland. I u Danskoj su arheološka istraživanja otkrila da je u Lejreu sredinom 6. stoljeća sagrađena velika kraljevska dvorana koja je pripadala plemenu Scyldinga.
    Kako su se brojni arheološki nalazi podudarali s navodima iz Beowulfa, taj je spjev često korišten i kao izvor podataka o načinu života ondašnjih naroda u sjevernoj Europi.

18. Lord Connor Atreid

Lord Connor Atreid Novi Član

Knjiga je genijalna ali iskreno najviše me u njoj oduševila snaga riječi...takve emocije a opet ledeni izrazi su fascinantni

Podijelite ovu stranicu