1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Atlantida

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Vanaleto, 10. Rujan 2007..

1. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Bavimo se bijelosvijetskim misterijima, a nitko još nije spomenuo jedu od najvećih tajni Starog vijeka...

Atlantida (grč. Ἀτλαντὶς νῆσος) u grčkoj mitologiji otok je legendarne drevne kulture, o čijem samom postojanju i lokaciji nema čvrstih dokaza. Prvi put Atlantidu spominje starogrčki filozof Platon, koji kaže da je ona razorena prirodnom katastrofom, najvjerojatnije potresom ili potopom. To je navodno bilo više od 9 400 godina prije Platona.
    Kao priča u Platonovim dijalozima (Kritija i Timej), Atlantida je često opisivana kao mit koji je Platon stvorio da bi ilustrirao svoje političke teorije. Premda je funkcija priče jasna, raspravlja se je li Platon doista imao inspiraciju stvarnim događajem, odnosno starijom tradicijom. Neki tvrde da se Platon prisjetio erupcije Tere ili Trojanskog rata, dok drugi inzistiraju da su mu motivacija bili suvremeniji događaji poput uništenja Helikea 373. p.n.e. kad je taj grad potonuo u noći ili pak atenska invazija na Siciliju od 415. p.n.e. do 413. p.n.e..

O mogućem postojanju Atlantide raspravljalo se od antike, ali je često to vjerovanje odbacivano. Priču su otkrili humanisti u novije vrijeme, premda je u srednjem vijeku bila nepoznata.
    Dan danas, Atlantida je inspiracija brojnim piscima i stvaraocima, od znanstvene fantastike preko stripova do filmova, a njezino je ime postalo eponim za izgubljenu civilizaciju.

Platon u Timeju predstavlja Atlantidu, a osobe koje sudjeluju jesu Kritija, Timej, Hermokrat i Sokrat, premda samo Kritija govori o Atlantidi.
    Prema Platonu, Atlantida je bila velik otok, veličine kao Libija i Azija zajedno. Nalazio se s "one strane Heraklovih stupova" (Gibraltar). To je bila plodna i bogata zemlja koja je davala dvije žetve godišnje. Stanovništvo se bavilo poljoprivredom, stočarstvom i zanatima. Kopali su i topili rude. U izobilju je bilo zlata, najcjenjenijeg materijala. Raširen je bio i materijal "orihalk".
    U sredini otoka nalazila su se dva izvora; jedan s hladnom, a jedan s toplom vodom. Oko njih su stanovnici izgradili bazene za kupanje, od kojih su neki bili pokriveni. Postojalo je više gradova i tri pristraništa. Zemljom je vladao Atlant uz pomoć 10 careva. Sastajali su se svakih 6 godina, donosili zakone i sudili.
    Stanovništvo je uživalo u sreći i bogatstvu sve dok njihovi carevi nisu zaratili s ostatkom svijeta. Atlantiđanima neprijateljsku vojsku predvodili su Grci, a na njihovu čelu bijahu Atenjani. U strahovitoj bici Grci su odnijeli potpunu pobjedu i spriječili Atlantiđane da se prošire "s ove strane Heraklovih stupova".

Platon, čika koji je sve počeo

Mnoga mjesta dijele neke značajke s Atlantidom (voda, katastrofalni kraj, isto razdoblje), ali ni za jedno mjesto ne može biti dokazano je li ondje doista bila Atlantida. Neke od predloženih lokacija jesu u Sredozemnom moru ili blizu njega: Sardinija, Kreta i Santorini, Cipar, Malta, Ponza, a također i gradovi ILI države poput Troje, Tartesa ili Tantala te Turske, sve do nove izraelsko-sinajske teorije. Kanarski otoci uzeti su kao moguća lokacija također - zapadno od Gibraltara, ali blizu Sredozemnom moru.
    Velika erupcija vulkana Tere dogodila se oko 17. do 15. stoljeća prije nove ere te uništila minojsku civilizaciju na Kreti pa mnogi vjeruju da je to inspiriralo priču o Atlantidi. A. G. Galanopoulos govori da je moguće da je narušen vremenski sklad zbog pogreške u prijevodu s egipatskog na grčki te su se tako stotine godina pretvorile u tisuće godine. Tako bi se doba Atlantide poklapalo s kretskim dobom - 900 godina prije Solona bilo bi 15. stoljeće p.n.e..

Santorini iz zraka, jedna od mogućih lokacija Atlantide

Predlagane su i lokacije izvan Sredozemlja poput Andaluzije, Indonezije, Bermudskog trokuta te Kariba. U Crnom moru predložene su tri lokacije: Bospor, Sinop i Ankomah, legendarno mjesto blizu Trabzona.
    Predlagane su također i Švedska, Irska i Sjeverno more (Ulf Erlingsson).
    Govorilo se čak i o mjestima u Tihom i Indijskom oceanu poput Indonezije, Malazije i izguubljenog kontinenta kod Indije, tzv. Kumari Kandam. Predlagani su čak i Kuba te Bahami, a neki vjeruju da se Atlantida protezala od Španjolske do Srednje Amerike. Ignatius Loyola Donnelly povezuje Atlantidu s Astecima.
    Također su brojna otočja predlagana poput Azura ili Kariba.

Molim, izložite vaša štovana mišljenja. Naravno, ne mislim ograničavati samo na komentiranje postojećih podataka tako da je izlaganje vlastitih teorija o Atlantidi dobordošlo. Nemojmo se ograničiti samo na piitanje njenog postojanja, moguće lokacije i prirode njene propasti. Kako su živjeli? U što vjerovahu? Jesu li zbilja imali naprednu tehnologiju?

2. Ayllwyn

Ayllwyn pretty boy

Mit o Atlantidi mi je zbilja jedan od najdražih mitova...U osnovnjaku smo dobivali neki časpis gdje su sve to detaljno opisali...kad ga nađem skenirat ću vam fotku, jako je lijepa.
    Oduvijek sam imala tu teoriju da su na Atlantidi živjele sirene..ne znam zašto, ali imam dojam da su one bile važne u tom vodenom carstvu....
    Zapravo zamišljam to ovako...
    vidim one zelene stepenice pune bilja, zbog veoma razvijenog sustava za navodjnavanje. Isto tako pooljnu klimu, onako da ima je toplo, ne vruće, ljudi nose toge, žene se igraju s djecom, a muškarci obavljaju poslove, u žubor vode, zbog tih malih slapova koji se sputaju preko masovnih stepenica. more je kristalno tirkizne boje i oko otoka plivaju dupini i sirene...kralj atlantide je na njenom samom vrhu i izgledom podsjeća na Posejdona....
    I još nešto veoma važno...svo voće na Atlantidi je sočno i prekrasno...grožđe je veliko i slasno te radi najslađe vino...pije se nektar tih sokova i voda...
    Jedina stvar koju ne mogu vidjeti na atlantidi je mlijeko....krave mi nikako ne ulaze u koncepciju otoka...zapravo nikave životinje...eventulno ptice, leptiri, nekakva srna, vjeverica... i ribice naravno....
    Baš bi htjela živjeti tamo....

3. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Za mene je Atlantida uvijek bila visoka semiegipatska civilizacija s egzotičnim dizajnom u arhitekturi i visokom tehnologijom koju je kontroliralo strogo strukturirano svećenstvo...

4. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Makaršta. Atlantida je bio outpost brutalnih interdimenzionalnih bića koji su podjarmili lokalno stanovnistvo i od tamo vladali svojim robovlasničkim imperijem na Zemlji u vremenima mitova i čarolije. Kada su se potlačeni atlantiđani dokopali njihove magije u pokušaju svrgavanja istih, kapitalno su zaj♥♥ali i uzrokovali kataklizmu zbog koje je Atlantida, skupa sa svom magijom na svijetu, bila izbrisana iz prostorno-vremenskog kontinuuma. A kako je Platon bio jedan od rijetkih parakronski usidrenih ljudi, nije sve to zaboravio i napisao je onu lijepu idealiziranu pričicu kako bi zaradio dobre pare.

:evil2:

5. Menocchio_Diogen

Menocchio_Diogen Aktivan Član

Ovo što si Vanaleto napisao o ratu Atenjana i Atlantiđana možda i ima svoje uporište u povijesti. Naime, u Ateni se u prvom tisućljeću pr. n. e. slavio festival posvećen "pobjedi nad Posejdonovim ljudima". Navodno se ta pobjeda dogodila mnogo prije uspostave minojske civilizacije, što isključuje mogućnost da se radi o invaziji Minojaca. Ipak, skeptičan treba biti prema tome jer ima dosta dokaza o prisutnosti Minojaca na grčkom kopnu (nalazi lineara B koji je mikenska modifikacija izvorno minojskog pisma lineara A).

6. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Meni je glavni argument da je postojala Atlantida taj što ljudska vrsta postoji na ovom planetu već 40 000 godina i sad da vjerujem kako smo mi prva visokotehnološka civilizacija ikada. Ma daj...

7. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

Mit o Atlantidi mi je zbilja jedan od najdražih mitova..
    .
    .
    .
    žene se igraju s djecom, a muškarci obavljaju poslove..
    Doista fenomenalno. :)

Inace, da je Atlantida bila toliko razvijena, ostavili bi traga.

8. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Meni je glavni argument da je postojala Atlantida taj što ljudska vrsta postoji na ovom planetu već 40 000 godina i sad da vjerujem kako smo mi prva visokotehnološka civilizacija ikada. Ma daj...
    Argument stoji ako pretpostaviš linearni napredak tehnologije. Ali pada u vodu ako pretpostaviš eksponencijalni, koji je pokazala zabilježena povijest.

9. Mithrandir

Mithrandir Aktivan Član

I ja se slazem s Exxarom. Touche :)

Jos da nije bilo Inkvizicije, imali bismo danas postaje na Marsu.

10. quixoticelixer

quixoticelixer Aktivan Član

Baš sam danas tražila Platonovu Politeu u knjižnici, pišem seminar o tome :laugh:
    A Atlantida mi je oduvijek bilo nešto fascinantno. Evo čitam Vanaletov uvod i malo sam ostala zabezeknuta njenom veličinom. Nisam imala pojma da je to bilo tako veliko(i zato sve moje teorije o Atlantidi negdje duboko na dnu oceana padaju u vodu). Zamišljam to kao jednu veliku Utopiju Thomasa More-a(jedino mi ovi ratovi kvare planove...), gdje je sve zajedničko vlasništvo i vlada jednakost i demokracija. Ne moram reći da je ''moja'' Atlantida puna zelenila, cvijeća, drveća, voća, vode, trgova :lol:

11. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Mith, nemoj molim te... :great:
    Inkvizicija se bavila vjerskim stvarima, nije ni dirnula znanstvenike.
    Ne možeš mi argumentirati s Galileom Galileijem. U sukob je s Crkvom došao zbog svoga djela Siderius muncius (1610.) gdje je osim astronomije komentirao i metodu tumačenja Biblije. Istina, bio je upravu, ali je išao protiv općeg mišljenja onoga doba, pa bi svejedno njegove napredne ideje ostale neprihvaćene.
    I da se zna svoje najvažnije astronomsko djelo: Discorsi e dimostrazioni matematiche intorno du nuove scienze attenenti alla meccanica napisao je po nadzorom Inkvizicije i uspješno izdao u Leidenu 1638. godine na latinskom jeziku.
    Osim toga, 16. travnja 1757. skinuta je crkvena zabrana sa Galilejevih djela u kojima on podržava načelo pomičnosti Zemlje, nasuprot geocentričkom sustavu koje je branila Crkva. Prvo kompletno izdanje Galilejevih djela izdano je u Firenzi (1842. - 1852.) u 16 svezaka.

Papinska inkvizicija pogubila je tokom svoga djelovanja jedva nešto više od 1300 osoba, samo one hardcore. Nasuprot Španjolskoj Inkviziciji koja je bila zasebna institucija pod kontrolom španjolskog kralja i služila etničkom čišćenju Španjolske i uklanjanju političkih protivnika...

12. Nea

Nea curica

Jedna od teorija koje sam pročitala je da su preživjeli Atlantiđani (jer nikako ne mogu svi ljudi biti potopljeni) dospjeli u Egipat i donjeli svoje znanje i tehnologiju. Tada je počeo procvat egipatske civilizacije i gradnja piramida...

:great: :great: :great: :mad: zašto baš svaki topic u Oltaru mora skrenuti u oftopic zbog ljudi koji ne vjeruju u temu o kojoj se raspravlja i upadaju sa svojim šalama i pošalicama, s kojima vjerovatno uplaše one koji bi htjeli reći svoje mišljenje ali se zbog toga sada ne usude...
    :mad:

13. Gelender Brunhilda

Gelender Brunhilda Velika vladarica krastavcodlakova

Nedavno sam čula potpuno alternativnu teoriju o tome da su bugari direktni potomci atlantiđana. Naravno od jedne bugarke. No gledala sam dokumentarac na Discoveryju o znanstvenicima koji imaju teoriju da je bila na platou negdje u Andama. Nažalost, negdje mi se žurilo, pa ga nisam pogledala u cijelosti.

14. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Xypo, znam tu teoriju!
    Ona je varijacija još mnogo veće teorije Dvanaesti Planet poznatog sumerologa Zecharije Sitchina.
    Ima hrpa knjiga toga tipa u brodskoj knjižnici. Samo je on naveliko zabrazdio u vanzemaljce...

15. Tyronius Mook

Tyronius Mook Sundryan Dungeon Master

Ja smatram da je Atlantida doista postojala, ali ne na ovome planetu.. Mislim da je postojala na Marsu, i da je prirodna katastrofa koja ju je uništila bila globalna, pogubna za cijeli Mars.

To moje vjerovanje zapravo potječe iz teorije da je život na zemlji umjetno nastao.. Prenesen upravo sa Marsa koji je u svojoj prošlosti itekako mogao podržavati život.. Naravno, ljudi su prema toj teoriji stvoreni da sliče vanzemaljicma koji su genetski modificirali jedine primate koje su na zemlji pronašli - Majmune.

Nakon neke globalne kataklizme (tipa udar global-killer asteroida ili ratno uništenje globalnih razmjera), ti "tvorci" koji su živjeli na marsu i uspjeli se spasiti na vrijeme da dođu do zemlje, ovdje bi morali započeti sve iznova, i iz toga su se izrodili brojni mitovi, neki od kojih su možda i povijesno utemeljeni.

Zamišljam "Atlantiđane" kao malo drukčije, naprednije, ljude koji su vodili svoj život ne mnogo drukčije nego drevni grci ili rimljani, ali nisu poznavali tehnologiju kao mi danas, već su kroz svoju evoluciju razvijali svoje kognitivne sposobnosti, telepatiju, telekinezu i sl, i uz pomoć istih se astralno projicirali na zemlju. Njihovi potomci, morali su ponovno iz temelja razviti civilizaciju, te su se na ovome planetu koji ima obilje sirovina okrenuli tehnologiji. U međuvremenu su se pomiješali sa domaćim stanovništvom, prenjeli narodnu predaju o onome što im se dogodilo, i to je došlo do Platona, koji je to zapisao..

To bi objasnilo "kariku koja nedostaje" u ljudskoj evoluciji, a objasnilo bi i zašto nismo pronašli ruševine te civilizacije, koja je navodno bila mnogo razvijenija od naše. A zvuči i kao dobar zaplet za film :cocky:

Ne znam, meni osobno nekako ta teza čak i zvuči dosta uvjerljivo, jer me ne bi uopće čudilo da smo mi zapravo potomci genetskih eksperimenata sa majmunima koji su se na kraju sparili sa drevnim Atlantiđanima i nastavili se dalje razvijati..

Eto, moja mala luda teorija :laugh:

16. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

To bi objasnilo "kariku koja nedostaje" u ljudskoj evoluciji, a objasnilo bi i zašto nismo pronašli ruševine te civilizacije, koja je navodno bila mnogo razvijenija od naše. A zvuči i kao dobar zaplet za film :unsure:

Imaš seriju s ovim zapletom Stargate: Atlantis, spinoff Stargate: SG-1...

17. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Neki zastupaju i teoriju kako Atlantida nije potpuno uništena prvotnom kataklizmom nego se izvorna kopnena masa raspala na arhipelag kasnije poznat kao Posejdonija. Preživjeli Atlantiđani, sada Posejdonci su se ili međusobno istrijebili u građanskim ratovima ili se rasuli po kolonijama kasnije poznatim kao Sumerija, Egipat, prvi indijski gradovi i Astečko Carstvo.

Zagovornici ove teorije također tvrde kako su Baski zapravo potomci Atlantiđana. Glavni argument u prilog ove tvrdnje im je jezik Baska. Kada su u doba kolonizacije Amerike prvi misionari iz Baskije došli u kontakt s Astecima mogli su s njima komuinicirati na vlastitom jeziku bez problema. Oba naroda koji se nikada prije nisu sreli i živjeli na drugim stranama planeta imali su gotovo isti jezik. Ovo je kasnije protumačeno u kontekstu teorije o Atlantidi. Naravno, ne moram isticati kako jezik Baska uopće nije sličan nijednom postojećem indoeuropsko jeziku.

A što mislite o verziji po kojoj je Atlantida zapravo poluotok na Antartici koji je zbog gibanja tektonskih ploća do nekih 10 000 godina bio poput šiljka zabijen u Atlantik taman na onoj geografskoj dužini na kojoj prevladava kontinentalna klima. To bi značilo da je Atlantida zakopana ispod kilometar i pol leda...

18. Freya

Freya goddess of eydis

Naravno, ne moram isticati kako jezik Baska uopće nije sličan nijednom postojećem indoeuropsko jeziku.
    Jasno da nije jer Baski nisu Indoeuropljani. Oni su jedan od rijetkih ostataka predindoeuropskog stanovništva na našem kontinentu.

Inače o Atlantidi je napisano brdo bedastoća i gluposti, zapravo moglo bi se reći da je glupost gotovo sve napisano o Atlantidi do sada.

Najnormalnija i najvjerodostojnija je teorija vezana uz erupciju vulkana na Teri i uništenju tog otoka i njezinog cjelokupnog stanovništva i svih gradova, negdje polovinom 15. st. pr. Kr. :nice:

19. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Kako onda objašnjavaš sličnost baskijskog i astečkog jezika, ako je danas vrijedeća teorija kako svi Indijanci došli u Amerike prije 40 000 godina preko zamrznutog Beringova prolaza iz Azije?

20. Gost

Gost Iluminata Ultima

Kako onda objašnjavaš sličnost baskijskog i astečkog jezika, ako je danas vrijedeća teorija kako svi Indijanci došli u Amerike prije 40 000 godina preko zamrznutog Beringova prolaza iz Azije?
    hm, zanimljiva činjenica.

meni je i ovo zanimljivo:
    Morske struje u atlantiku

Podijelite ovu stranicu