1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Aleister Crowley & Thelema

Rasprava u 'Oltar Tajni' pokrenuta od Menocchio_Diogen, 10. Kolovoz 2007..

1. Menocchio_Diogen

Menocchio_Diogen Aktivan Član

Od svih religija, koju najviše podržavate u njenom učenju i zašto?
    Thelema - pomalo opskurna i nedovoljno poznata religija/filozofija, bazirana na učenjima Alesitera Crowleya i svetomspisu Liber AL Vel Legis. Par temeljnih izjava su "Do What Thou Wilt Shall Be the Whole Of Law", "Love is the Law, Love Under Will", "There Is No God But Man". Ezoterijski, ova religija se razlikuje od, kako ih sami thelemiti nazivaju, staroeonskih po tome što u središtu štovateljeve svijesti nije umirući otkupitelj bog, već "counquering Child", kojeg predstavlja Horus u godformu Hoor-par-kraat (dijete s prstom pred ustima). Thelema je eklektična religija, sadrži elemente staroegipatske religije, kabale, yoge i nekih drugih religijskih i ezoterijskih sistema. temeljna usmjerenost je na prava čovjeka pojedinca i osobni duhovni razvoj do razine božanstva. "Every Man and every Woman is a Star" (Book of the Law ):great:

Budizam - praktički ateistička religija/filozofija (u svom izvornom theravada obliku, i nekim ostalim). Patnja je iluzija, i budist u teoriji svoju patnju učinkovito otklanja duhovnom stabilnosti i stremljenju k spoznaji. Sviđa mi se što u bidizmu čovjek nije ovisan o blagoslovu "s neba", intervenciji bića večeg od čovjeka, već je upučen na svoje snage i sposobnosti u potrazi za prosvijetljenjem http://www.eydis.info/public/style_emoticons//smile.gif

2. Black_Raven

Black_Raven drevni hejter

Thelema - pomalo opskurna i nedovoljno poznata religija/filozofija, bazirana na učenjima Alesitera Crowleya...*snip*

oke...dok procitah Crowley, prestao sam. majko mila, nisam previse upucen u okultizam i te neke religije od 20 followera od kojih su 15 svecenici te religije, no ono sto znam je da je Crowley abnormalni idiot i sharlatan...bio sam davno posudio od frenda neku njegovu knjigu...ne sjecam se vise kak se zove da j♥♥e jezh jezha, no nesto gluplje nisam u zivotu vidio :))

3. Menocchio_Diogen

Hoces reci da nema iracionalnih dijelova? :lol:
    Ne, hoću reći da u budizmu NIJE naglasak na spasenju kroz čin iracionalne vjere, već da je naglasak na SPOZNAJI. Ta spoznaja se ne tiče nekog višeg bića, božanstva, već biti čovjeka. Spoznajom se budist oslobađa patnje i postiže nirvanu, a ne činom slijepe vjere i odricanja. Naravno, ne može biti riječi o univerzalnoj spoznaji, tako da se Zapadnjaku mora činiti takva spoznaja iracionalnom. Ali, jedino je bitno što se teži znanju,a ne slijepoj vjeri.

@black_raven : predrasude, predrasude. I blago rečeno, pretenciozno je i neutemeljeno zaključiti bilo što o nekoj religiji ili filozofiji na temelju prelistavanja jedne knjige. Ofkors, imaš pravo na svoje mišljenje...

4. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Umm... te predrasude prema Crowleyu nisu na temelju jedne knjige.

5. Menocchio_Diogen

Umm... te predrasude prema Crowleyu nisu na temelju jedne knjige.
    Nego su na temelju dužeg proučavanja lika i djela tog čovjeka, kao i bitnijih ideja i doktrina? Kad bi bilo tako, ne bi to bile PREDrasude. Gle, ono što pokušavam reći je da danas ljudi prosuđuju sve iz svojih vlastitih skučenih okvira i sve što se ne uklapa u to se proglašava nenormalnim i nepoželjnim. Nije da branim sada Crowleya, čovjek je imao barem jednu pametnu : "Argue not, discuss not, success is thy proof."No, daj mi objasni zbog čega je on šarlatan (slažem se da je bio abnormalan, u onolikoj mjeri kao što je i Isus bio abnormalan u svoje vrijeme).

6. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Priznajem da nisam detaljno proucavao njegova djela. No po onome sto sam procitao od njega, i po onome sto sam procitao iz ostalih izvora koji se bave nekom okultnom tematikom, covjek nije nista drugo nego najobicnija budala.

Oke, ima nekoliko izjava koje stoje. No ostalo... prodavanje magle ovcama.

Ima jedan member ovdje na forumu, nick mu je Gost, ostali ga bas ne vole, no ako zelis o takvim stvarima pricat sa nekime tko je upoznat i zna sto je bullshit a sto ne, pricaj sa njime.

7. Menocchio_Diogen

Priznajem da nisam detaljno proucavao njegova djela. No po onome sto sam procitao od njega, i po onome sto sam procitao iz ostalih izvora koji se bave nekom okultnom tematikom, covjek nije nista drugo nego najobicnija budala.

Oke, ima nekoliko izjava koje stoje. No ostalo... prodavanje magle ovcama.

Ima jedan member ovdje na forumu, nick mu je Gost, ostali ga bas ne vole, no ako zelis o takvim stvarima pricat sa nekime tko je upoznat i zna sto je bullshit a sto ne, pricaj sa njime.
    Prodavanje magle samo mogu vidjeti u tvojim postovima o ovome jer apsolutno ništa nisi rekao ovime. Važna stvar u okultizmu je provjeravati svoje izvore, jer je balast na tome području golem. I opet, nisi uopće ukazao na nešto pojedinačno zbog čega bi tvoj zaključak bio ispravan.

8. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Uopće ne pokušavam ući u nekakvu raspravu o Crowleyu, niti ukazati na išta (osim na svoje mišljenje lol). Kako si spomenuo Thelemu kao religiju, učinilo mi se da baš nisi najbolje upoznat s njom. Ona je puno više filozofija odnosno magijska disciplina nego religija.

Anyway, tvoja stvar. Ako provjeravaš svoje izvore, i proučavaš te stvari iz široke perspektive, vjerujem da razumiješ kak spada.

Po svemu što sam ja pročitao, Crowley je bio provokator.

9. dorca vorbarra

dorca vorbarra Kiss me

po svemu što sam ja pročitao, bio je teški lažljivac :w00t:

10. Menocchio_Diogen

Uopće ne pokušavam ući u nekakvu raspravu o Crowleyu, niti ukazati na išta (osim na svoje mišljenje lol). Kako si spomenuo Thelemu kao religiju, učinilo mi se da baš nisi najbolje upoznat s njom. Ona je puno više filozofija odnosno magijska disciplina nego religija.

Anyway, tvoja stvar. Ako provjeravaš svoje izvore, i proučavaš te stvari iz široke perspektive, vjerujem da razumiješ kak spada.

Po svemu što sam ja pročitao, Crowley je bio provokator.
    Thelema je religija u pravom smislu riječi, temelj joj je Gnostička MISA, oslanja se na "sveti" spis, ima svećenstvo...

11. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

A cuj... po tome jednako tako mozemo reci za vecinu magijskih tradicija da su religije jer imaju mise (rituale), svećenstvo (lože) i svete knjige (kojugod knjigu prakticionari smatraju najbitnijom). Mozda grijesim, s obzirom da sam manje upoznat sa Thelemom nego ostalim magijskim tradicijama.

12. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

A vjera je već neko imanje onoga čemu se nadamo, uvjerenost u zbiljnosti kojih ne vidimo. Heb 11,1

Ovo je po meni temelj svake prave religije...
    Inače smo u kolegiju "Fenomen religije" radili kako vjerodostojnu religiju čine tri elementa:
    1.) Kodificirana formula vjere tj. Credo
    2.) Obredi tj. Kult razrađeni u skladu s Credom
    3.) Dogma tj. nauk koji su teolozi religije u pitanju razradili na osnovu materijala koji je za sobom ostavio osinvač

I gotovo je sveto pravilo da osnivač neke religije mora biti karizmatična i kontraverzna osoba koja za sobom ostavi anarhično uređenu manju zajednicu. Ta ista zajednica potom postane jezgra strogo uređene veće organizacije s jasnom hijerarhijom (usput, "hijerarhija" na grčkom = hieros (sveta) + arhos (vlast)).

Magijska tradicija se u pravilu nije sastavnica mainstreama neke religije nego njena ezoterična margina, ali opet dio naslijeđa. Mainstream više naglašava Božje darove tj. karizme.

Ako ovo pomaže da riješimo nedoumicu oko Theleme...

13. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Ne znam koliko je Crowley bio karizmatičan, no definitivno je bio kontroverzan :mrgreen:

14. Kron

Kron Novi Član

uvjerenost u zbiljnosti kojih ne vidimo. [/size] Heb 11,1
    :love:
    Se onda moze reci da su ludnice pune vjernika a shizofrenija je posveceno stanje? Jesu li onda droge bozji darovi?

15. Menocchio_Diogen

Ovo je po meni temelj svake prave religije...
    Inače smo u kolegiju "Fenomen religije" radili kako vjerodostojnu religiju čine tri elementa:
    1.) Kodificirana formula vjere tj. Credo
    2.) Obredi tj. Kult razrađeni u skladu s Credom
    3.) Dogma tj. nauk koji su teolozi religije u pitanju razradili na osnovu materijala koji je za sobom ostavio osinvač
    Pazi, ovo su toliko uski kriteriji da isključuju sve "prirodne" religije, one politeističke. E da, iz onog pitanja koju religiju podržavate sam izostavio helenski politeizam.

16. Gost

Gost Iluminata Ultima

A jooj.

Nisam bio u Zagrebu, a i ne zalazim na ovaj dio foruma, pa nisam ni znao da se Luciferijanski kult ovdje potegnuo. Zahvaljujem što su me obavijestili na mp.

Dakle gosn. Crowley po jedno 20 put na razno raznim forumima.

Dio Prvi – Činjenice
    Crowley je rođen u familiji gdje mu je otac bio strogi protestantski svećenik i koji je vršio veliku presiju na malo dijete, čije će posljedice nositi do kraja života.
    Crowley ulazi kao mlad čovjek u Hermetični Red Zlatne Zore, jedne okultne organizacije u Engleskoj gdje dolazi do 5 stupnja inicijacije od mogućih 10. Više stupnjeve znanja nije nikad vidio. Uskoro biva izbačen nogom u dupe od strane njezinog osnivača. Kasnije ulazi u pro-masonsku organizaciju Theodora Reussa zvanu O.T.O. gdje nakon smrti Reussa neregularno postaje njihov vođa, izguravši pritom druga dva visoko pozicionirana čovjeka s višim stupnjem inicijacije od njega.
    Više > http://user.cyberlink.ch/~koenig/consider.htm
    Da dugu priču dalje skratim. Gosn. Krauli:
    - Postaje teškim intravenoznim ovisnikom o heroinu
    - Magijskim ritualima prijeti i tvrdi da ubija ljude
    (jedna žrtva je navodno bio doktor koji mu je odbio dati morfij za njegovu ovisnost)
    - Promiče homoseksualnost, biseksualnost, seksualno ponižava žene (moraju siktati, kokodakati, režati glumeći razne životinje u gnusnim seksualnim obredima, izvor Kenneth Grant – Kultovi Sjenke)
    - Umire kao teški ovisnik od heroina u maloj bolnici, napušten od svih
    Osoblje bolnice tvrdi da su mu posljednje riječi bile: "Ništa ne razumijem, zbunjen sam."
    - Astral Vesna u svojoj autobiografskoj knjizi "Kako postati vještica br.2" tvrdi kako je njezin djed koji je bio časnik u britanskoj vojsci osobno poznavao Kraulija. Tamo piše da je Krauli kao mlad čovjek zarađivao za život vršeći felacio dokonoj gospodi u opskurnim barovima.

Dio Drugi – Crowleyev kult u Hrvatskoj
    1. Mistički poligoni & akcije-transcendencije
    Prvi ljudi koji su se bavili Crowleyem kao organizirana skupina je bila grupa Crveni Peristil. Danas jedini preživjeli priča o tome:
    Obično se u dokumentaciji za grupu Crveni Peristil, određenije, pojedine njezine članove, navodi da je 1969. započela provoditi umjetničku praksu pod utjecajem halucinogena.
    – Riječ je o istraživanju inicijacija, oblika svjesnosti, svijesti i pokušaja ideje NE mijenjanja svijeta – s obzirom na poraznu činjenicu da se svijet ipak i usprkos svemu ne može promijeniti – nego ideje mijenjanja same svijesti, samoga sebe. Uslijedio je niz eksperimenta sa svim mogućim halucinogenima što je neke članove i koštalo uvjetnog života; kažem uvjetnog života – jer čovjek je spavač; sam po sebi čovjek spava, što znači – čovjek je mrtav, ne postoji. Princip buđenja sustavno se odvijao metodologijom korištenja raznovrsnih halucinogena od tradicionalnih balzama – vještičjih masti do hašiša, marihuane, svih sintetičkih i prirodnih narkotičkih supstanci koje uvode u zasebna stanja i produbljenja svjesnosti. Anarhoidno krilo grupe Crveni Peristil inzistira na terminu svjesnosti umjetnosti; pridodajemo atribuciju svjesnosti kao izmjenu mogućeg zatečenog stanja. Princip individualizacije ostvarivao se sustavom ludila, metafizičkog, mističkog, okultnog, hermetičkog, zatajnog. Za razliku od anarhoidnog krila, neki članovi grupe Crveni Peristil djelovali su u okvirima tradicionalne orijentacije umjetnosti i društveno pozicioniranih umjetnika. Time nakon mjesec dana od formalnoga osnivanja nastaje formalni prestanak djelovanja grupe Crveni Peristil prijelazom u Frakciju grupe Crveni Peristil, da bi u jednom trenutku postala Grupa 68 – pri čemu je riječ o poetskoj grupi koja je radila na fenomenu sjedinjenja mistike i poetike, metafizičkih i magijskih formulacija; nadalje – Grupa 30, nakon incidenta izvedenog u Kino klubu Split – riječ je o istupu, protestu na Festivalu kratkometražnog filma 1969. godine – iz čega kasnije proizlazi Grupa 3i i na kraju grupa Manifest 72. U Grupi 3i dugo sam baštinio pokojnog Dulčića i pokojnog Čaletu, i često sam radio performanse s njihovim prizivima, koristeći metode spiritizma.
    Akcije suicida
    Dulčić i Čaleta uvjetovan život završavaju akcijom-suicidom. Dulčić radi analizu smrti umjetnika 1974. godine, bacajući se pod vlak – zapravo, unutar psihijatrijske bolnice nakon amputacije noge koja završava trovanjem – i svjesno sudjeluje unutar smrti i na taj način se oslobađa smrti – riječ je o činu analognom Sokratu. Čaleta 1972. godine radi performans-akciju pod nazivom Ja sam umjetnik, bacajući se s trinaestog kata nebodera u Splitu s pločicom oko vrata na kojoj ispisuje “Ja sam umjetnik”. To je prvi put u svjetskoj praksi gdje jedan umjetnik počinjava samoubojstvo unutar sižea umjetničkog čina, bez obzira što je to jedan klasičan postupak. Srđan Blažević također kasnije završava samoubojstvom.
    Princip rada grupe jest da su arhiva ljudi. Akcije nisu bile planirane niti stvarane principom umjetnosti nego principom kodeksa, samurajskim principom koje su nastale ili produktom uzimanja halucinogena ili trenutačnim raspoloženjem.

Izvor: http://www.zarez.hr/94-95/kazaliste1.htm

2. Slučaj Crna Ruža, Zagreb, sredina 80' godina.
    Jedna djevojka koja se bavila Kralijem i narkoticima vrši suicid.
    Današnje jugoslavenske krolijanske skupine pokušavaju to opovrgnuti.

Dio Treći – Kraulijeva ezoterija
    Crowley u svojoj knjizi Magika jasno objašnjava magijski obred prizivanja nečastivog i preporučuje te magijske operacije svome učeniku, koji poslije toga ima vrlo negativna iskustva.
    Krauli često u svojim knjigama upućuje na obožavanje i podvrgavanje svoje svijesti principu kaosa. Kaos je u Starom Egiptu bio simboliziran demonom Apepa. Kultovi Apepa su u drevnom egiptu bili zabranjeni, a ukoliko bi bili otkriveni članovi su bili ubijani na licu mjesta.
    Kraulijeva egiptologija obiluje potpuno pogrešno uspostavljenim egiptološkim činjenicama koje se zasnivaju na Budege-u koji je danas potpuno prevaziđen.
    Scijentologija – religija kulta novca je izgrađena na temeljima Krolijevog magijskog kulta.
    Više > http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Parsons

Dio Četvrti – Zaključak
    Krauli je iza sebe ostavio veliku magijsku organizaciju imenom OTO (Ordo Templi Orientis) koja više nema nikakve veze s pro-masonskom organizacijom Theodora Reussa iz koje je nastala, niti ima ikakve veze sa Slobodnim Zidarstvom.

U svijetu danas postoji nekoliko desetina tisuća ezoternih redova.
    Koliko od njih je prihvatilo Kraulijevo učenje? Niti jedan.
    Tj. eventualno jedan – Fraternitatis Saturni i to samo djelomično. Ovdje ne ubrajamo redove koji su nastali iz pobunjeničkih ili transformiranih Kraulijevih "redova".

Franjevci danas vrše teške egzorcizme nad osobama inficiranima Kraulijevim magnetizmom.

Ezoterni stručnjaci iz raznih velikih misterijskih redova Kraulijeva učenja smatraju crnom magijom (npr. AMORC, UGLE, i druge Masonske organizacije).
    Stvarna duhovna učenja u ljudima stvaraju unutarnji mir. U preko 12 godina susretanja raznih ljudi koji se bave Kraulijem nisam susreo još osobu koja je to imala u sebi.

17. Menocchio_Diogen

Ovo previše liči na witch hunt...teško mi je razaznati nešto osim ad hominem "argumenata" i "prizivanja nečastivog", pa... potrudi se malo više Goste, objasni mi zbog čega je to točno thelema kao religija i ideja negativna.

18. Gost

Gost Iluminata Ultima

Ma ne nije lov vještica. Lov vještica je napravio Večernji List prije par godina kada je OTO došao na tapetu kao glavna sotonistička organizacija hrvatske.
    Nema potrebe da spominjem podudarnosti između dijelova Knjige Zakona i Hitlireova Mein Kampha te crne okultne organizacije Thula. Ili kako su neki ljudi iz hrvatske prošvicali na psihijatriju kada su se previše bavili istim.

Ja sam činjenice jasno naznačio. Ne moram se ja ništa truditi, a sigurno ne objašnjavanjem tebi. Oni koji su zaglibili u takovrsnim podijima su jednostavno zasljepljenim tim vrstama visokih psihičkih struja koje daju osjećaj moći i posebnosti, a što je zapravo samo iluzija. Kao takve niti jedna vrsta moga posta ih neće zadovoljiti dok ne osjete jednom na svojoj koži u šta su se uvukli.

Slučaj Kraulija zapravo i nije toliko važan ezoterno, tu je sve jasno. On je čak puno više zanimljiv socijološki.
    Zašto je Krauli popularan među mladima i koji su njihovi psihološki profili?
    Što ih privlači u tome sistemu?
    Čemu teže nakon što uđu njega?

i tako dalje... To su pitanja koja bi si istinski tragaoc prije nego što uđe u taj sistem trebao zapitati.

19. Vanaleto

Vanaleto Aktivan Član

Nevezano uz ovu stvar oko Theleme...

Se onda moze reci da su ludnice pune vjernika a shizofrenija je posveceno stanje? Jesu li onda droge bozji darovi?

Ne, luđaci nisu vjernici u punom pravu jer nisu mentalno zdravi. Mogu oni vjerovati, ali malo koja će im religija dopustiti puno sudjelovanje jer, ili neće razumjeti smisao ili će izokrenuti značenje i oskvrnuti svetinju. Može se također argumentirati kako su luđaci u svojim halucinacijam uvjereni da su shvatili cijeli svijet i smisao svega, za razliku od "normalnog" čovjeka koji prizanaje da ne razumije svijet oko sebe i koristi religiju kao jedan od načina spoznavanja stvarnosti van dometa njegova razumijevanja.

Da, neke religije, posebno prirodne, koriste droge za komunikaciju s spiritualnim svijetom. :wtf:

Ej, možda je ovaj Crowley bio neki granični slučaj luđaka. Ipak je na kraju prizano: "Ništa ne razumijem, zbunjen sam." :think:

20. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Iz navedenoga mislim da je riječ "granični" understatement :think:

Podijelite ovu stranicu