1. Disi Gost, Eydis turnir je počeo...PRIDRUŽI SE! Hop

=> Pravila i prijava ~ O V Đ E ~
    => Linkovi na igre ~ O V Đ E ~
    => Pitanja i komentari ~ O V Đ E ~

Girly~ TRENUTNI POREDAK ~Girly
    - update 20.11.2016.

Abortus

Rasprava u 'Hram Života' pokrenuta od Barjaktar, 4. Svibanj 2007..

1. Barjaktar

Barjaktar Novi Član

Hm....... Da, vidim zasto ti to tako izgleda.

Recimo da Crkva pokrene veliku kampanju za zabranu abortusa, vjernicima bi to izgledalo kao plemeniti pokusaj zaustavljanja ubijanja male djecice. Meni osobno bi to bio ogroman napad na osnovne ljudske slobode.
    Spolni odgoj u skoloma moze biti ugradivanje moralnih vrijednosti i obicaja ili poticaj mladim na promiskutetno ponasanje. Ili osnovna izobrazba da se sprijece nezeljene trudnoce i bolesti.

*Vidjet ces kada budes gorio u paklu.

eh ove rasprave gdje gost, Sin, i Dameyse govore su bezgranične i beskonačne, no moram se složiti jedino sa Sin-om jer ipak je najbliži mojemu mišljenju...

Dakle, ne razumjem zašto bi neka majka imala pravo na abortus, gdje je tu pravo djeteta koje je nezaštićeno, koje je bespomoćno i koje nema snage da se brani, ipak i ono zaslužuje život...zaista, ako bi neka majka imala slobodu ubiti to djete, pa gdje je onda djetetova sloboda...
    Ja nisam nikada rekao da neki ateist ne može završiti u Raju, jer ako ne vjeruje, a ako se ponašao po savjesti, ako je koliko toliko nesvjesno držao do vrijednosti, zakona i učenja Isusa Krista, ima po meni velike izglede...
    Katolicima je svjesno dan sav nauk, pa se stoga od njih i više očekuje...

2. Sherpa

Sherpa Legenda

Djeteta koje i nezna da postoji??? gg

3. Sin

Sin Paladin of Eydis

E vidiš problem je što zna da postoji... gledao sam nedavno dokumentarac na bbc-u gdje sam vidio snimke sto sve se radi za vrijeme abortusa i vjeruj mi doktor (koji btw. radi abortuse) jer rekao da je to dijete svjesno svega sto se dogada oko njega i da se dijete koje dotakne ta igla, a slucajno prezivi moze roditi sa tolikim traumama da je to nepojmljivo...

4. Thaxll'ssyllia

Thaxll'ssyllia Aktivan Član

Koliko ja znam dijete treba biti neznam koliko tjedana staro da bi bilo svijesno.
    Ako se abortus napravi odmah na početku ne mislim da bi patilo...

@Barjaktar:
    Pravo majke na abortus i pravo djeteta na život...
    Dijete, istina jest, IMA pravo živjeti i mi bi mu to trebali pod svaku cijenu to omogučiti. Ali opet, s druge strane, gdje je tu sloboda majke da ako je to neželjena trudnoća (zbog xyz razloga) ili zdravstvenih problema ili majke ili djeteta da MORA prolaziti kroz 9 mjesećnu trudnoću (što nije ni inače laka stvar, a kamoli ako je neželjena), te pritom trpjeti različite hormonalne, psihičke i fizičke promjene (shvatite dečki da je majka ta koja se mora žrtvovati, lako je vama govori predavanja o tome što jest moralno a što nije, svaka majka je toga svijesna, probajte se staviti malo i u njenu kožu) i onda na kraju kad to dijete porodi će ga dati na posvajanje, koje će ju prije ili kasnije potražiti i pitati zašto si me ostavila...

Iako i ja smatram da bi se djecu trebalo zaštiti, znam da ako bi se ikad našla u toj neželjenoj trudnoći bi bez puno razmišljanja pobacila. Gdje je tu djetetova sloboda?
    Kad to nebi napravila dijete bi živjelo, ali bi ja tom trudnoćom žrtvovala svoj faks (jer nebi imala srca dati dijete na posvajanje, a nebi mogla vući dijete na faks), time bi žrtvovala i svoju jedinu mogućnost boljeg zapošljenja, a da o psihi i o potpunim promjenama navika i načina života ne govorim... Drugim rijećima, veliki dio sebe bih ubila...
    Gdje je tu onda moja sloboda?

Btw... tek sada vidim da je ovo topik Isus Krist... kak ste pak došli ovdje do teme abortusa? :cool:

5. Psychaki

Psychaki Gost

Tu se dolazi do dileme kada zapravo Život započinje? Dakle od prvih otkucaja srca ili po nekoj sličnoj definiciji da bi se o tome uopće moglo govoriti.
    Abortus.. . . sam koncept . . je pomalo besmislen i omalovažavajući. I tako prokleto bahat s čovjekove strane.

6. Kron

Kron Novi Član

Kako sam vec napisao, blastocista nije zivo bice niti malo djete. Fetus nema razvijeni nervni sistem dosta dugo. Ako se obicne nakupine stanica gledaju kao zivo bice onda se i smrt moze proglastiti, ne kada mozak prestane raditi, nego tek kada sve stanice tog tijela umru. Sto se ne desava odmah nakon mozdane smrti.

Ako ne zelis pobaciti ne moras, ali to NE SMIJES braniti drugima.
    Nezeljeno djete moze upropastiti zivote (i od roditelja i svoje), a ilegalni abrtusi su previse risikatni da bi bili prihvatljivi. Oduvjek su bili prisutni i uvjek ce biti trazeni.

E vidiš problem je što zna da postoji... gledao sam nedavno dokumentarac na bbc-u gdje sam vidio snimke sto sve se radi za vrijeme abortusa i vjeruj mi doktor (koji btw. radi abortuse) jer rekao da je to dijete svjesno svega sto se dogada oko njega i da se dijete koje dotakne ta igla, a slucajno prezivi moze roditi sa tolikim traumama da je to nepojmljivo...

Prezivi abortus? :belj:
    Nemoguce osim ako trudnoca nije bila u dosta poodmakla. A to uglavnom nije tako.

7. Velena

Velena vintage queen

Konačno da se ja i Kron potpuno složimo. :belj: :belj: (za razliku od onog u smrtnoj kazni).

8. Nea

Nea curica

Kako muškarac ima pravo silovati ženu?

Kako muškarac ima pravo ostaviti trudnu ženu?

I zašto mi se čini da su najveći protivnici pobačaja muškarci?

A što je s odgovornosti o djetetovom životu nakon rođenja. Mislim svi se mi volimo seksati i najlakši dio od svega je napraviti djete, čak je lako i nositi trudnoću i roditi na kraju. No, najteže je odgojiiti to djete, omogućiti mu dobre uvjete života, dati ljubav i pažnju kada te u životu na svakome koraku nešto hebe, podići ga noge, stvoriti uvjete da postane osoba koja će se moći brinuti o sebi i kasnije sam stvoriti svoju obitelj...

Davno sam gledala na TV-u dokumentarac o obitelji gdje ima oko 10-ero djece... Stara i stari nigdje ne rade, žive od dječijeg doplatka i od toga što sinovi koji su završili osnovnu rade na baušteli kako bi njihovi braća i sestre preživjeli... E to su predivni roditleji :belj: ševe se ko zečevi, rađaju svojoj djeci djecu o kojima će se brinuti... Na taj način svi bi mi mogli i htjeli imati punu kuću djece...

A što je i s onom djecom, koja su rođena i ostavljena... neki imaju sreće i nađu dobre udomitelje koji im pokažu put, ali neki zaista imaju grozne živote, od domova i zlostavljanja do kasnijih nedaća...

Da li je gore napraviti abortus ili baciti dijete na svijet i ostaviti da njegov život ovisi samo o njegovo sreći? Da li je strašnije ono što osjećaju zameci koji će biti abortirani ili ono što neželjena a rođena djeca osjećaju cijeli svoj život do smrti?...

9. quixoticelixer

quixoticelixer Aktivan Član

mislim, uopće je glupo govoriti o zabrani pobačaja zbog već mnogih navedenih razloga dosad, Nea i Aenerys su rekle dovoljno.

10. LugarSivi

LugarSivi Aktivan Član

broj abortusa se u hrvatskoj zadnjih godina poprilicno smanjio, sto valjda znaci vecu opcu osvijestenost ljudi..

kao sto psychaki kaze diskutabilno je kada tocno zivot zapocinje, neposredno nakon spajanja jajne stanice i spermija ili poslije, ali uglavnom sam protiv abortusa.
    ako je vec doslo do nezeljne trudnoce (zbog milju razloga u koje sad ne zelim ulazit jer su irelevantni) onda smatram da bi trebalo pustit sve da ide prirodnim tokom, a kad se dijete rodi postoje i ustanove za usvajanje djece a i mnoge obitelji koje nemogu imati djecu traze (pogotovo malu) djecu za posvajanje.. :belj:

11. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Oke. Dofurat cemo krizanca niggera i aliena da te siluje pa cemo vidit hoces li htjet iznjet trudnocu do kraja.

Da, znam da je bizarna usporedba :laugh:

12. LugarSivi

LugarSivi Aktivan Član

prebizarna. a i ne kuzim point.. nije mi bas jasno kako dijete moze unistit zivot majke. traume jer je bila silovana? pa imat ce ih neovisno izvrsi li abortus il pusti dijete da zivi. to su rijetke situacija ali u kojima bi ipak trebalo biti oprezan i nesebican..

13. quixoticelixer

quixoticelixer Aktivan Član

prebizarna. a i ne kuzim point.. nije mi bas jasno kako dijete moze unistit zivot majke. traume jer je bila silovana? pa imat ce ih neovisno izvrsi li abortus il pusti dijete da zivi. to su rijetke situacija ali u kojima bi ipak trebalo biti oprezan i nesebican..

kak ne kužiš?! ako se to dijete i rodi i ako ga ona zadrži, majka će se svaki put kad ga ugleda prisjetit tog užasnog događaja i zapravo nikad neće zavoljeti to dijete.
    podsvjesno će ga kriviti za sve što se dogodilo, za njen uništen život i bolna sjećanja...

14. Thaxll'ssyllia

Thaxll'ssyllia Aktivan Član

@Nea: :laugh:

A najgore mi je to što sam dosada stvarno malo žena čula da su protiv abortusa... muškarci i crkva (a to su opet muškarci) su ti koji se najviše protive... :laugh:

@shadowww: pročitaj moj prijašnji post

@quixoticelixer: slažem se

15. LugarSivi

LugarSivi Aktivan Član

kak ne kužiš?! ako se to dijete i rodi i ako ga ona zadrži, majka će se svaki put kad ga ugleda prisjetit tog užasnog događaja i zapravo nikad neće zavoljeti to dijete.
    podsvjesno će ga kriviti za sve što se dogodilo, za njen uništen život i bolna sjećanja...
    u prethodnom postu sam reko da postoje ustanove, a ima i roditelja koji nemogu imati djecu pa traze na posvajanje. zasto djetetu oduzimat pravo na zivot?

@aenerys: opravdavam u slucaju tezih zdravstvenih problema, kada je pitanje zivota majke ili dijete. a za ostalo dati dijete na posvajanje je adekvatno rjesenje.

16. Eniyel

Eniyel Vampiruša

A najgore mi je to što sam dosada stvarno malo žena čula da su protiv abortusa... muškarci i crkva (a to su opet muškarci) su ti koji se najviše protive... :laugh:

da muskarci mogu roditi onda bi sigurno bili za abortus :laugh: [​IMG]

17. Taliesin

Taliesin Aktivan Član

u prethodnom postu sam reko da postoje ustanove, a ima i roditelja koji nemogu imati djecu pa traze na posvajanje. zasto djetetu oduzimat pravo na zivot?

Da, pa čak i ako to na kraju ispadne zeznuto u smislu da roditelj opet želi natrag dijete ili nekaj na tu šemu - bolje je malo neugodnih životnih komplikacija nego nasilno izbrisati nekog s lica Zemlje.

da muskarci mogu roditi onda bi sigurno bili za abortus :laugh: [​IMG]

Odkud si to izvukla, da mi je znati.

18. Eniyel

Eniyel Vampiruša

to sam samo izvukla kao zakljucak iz quotane recenice

edit: isprichavam se, if I insulted anyone

19. Exxar

Exxar Fantasy-Hr Urednik

Hehee... lako je filozofirati i podržavati nešto ili ne... ali zaista, sve to pada u vodu jednom kad dodje do takve situacije.

20. Elvenstar

Elvenstar missing

...nije mi bas jasno kako dijete moze unistit zivot majke

Biti ću kratka jer nemam baš vremena, ali kao netko tko je nosio svoje dijete 9 mjeseci, nakon toga 12 sati imao trudove i rodio, kao netko tko voli svoje dijete najviše na svijetu, smatram da je ta sloboda izbora ipak nužna. Sumnjam da je dijete prva dva mjeseca trudnoće svjesno ičega, i meni su licimjerniji roditelji koji žele dijete a u 4 ili 5 mjesecu trudnoće rade amnio kako bi mogli prekinuti trudnoću (već itekako svjesnog djeteta) u slučaju da dijete ima down ili neki drugi kromosomski poremećaj, nego žene koje u početku, svjesno i svojom odlukom prekinu neželjenu trudnoću.

Posvajanje je divno, imam troje prijatelja (tri para) koji su posvojili svi po dvoje djece i ta djeca su presretna kao i oni kao njihovi roditelji. Ali za iznjeti trudnoću do kraja, roditi dijete i onda ga dati na usvajanje treba puno hrabrosti (ili u nekim slučajevima nemara) jer se tada suočavaš sa svojim osjećajima prema svom djetetu, sa okolinom koja zna da si rodila i dala djete na posvojenje, jednoga dana možda i sa djetetom, i mislim da rijetko koja majka može roditi, dati djete i onda više ne razmišljati o njemu, nego da ih većinu to progoni cijeloga života.

Shadowww ne razumiješ kako dijete može uništiti život majke? Nekome tko želi to dijete i spreman se davati beskonačno ne može, ali nekoj mladoj djevojci koja želi izlaziti, imati dečke, završiti faks i koja bi i trebala sve to raditi u svojim godinama kao i svi njezini vršnjaci itekako može. Pitaj svoju mamu koja je žrtva malo dijete, po noći ne spavaš, po danu svaki čas skačeš, ne možeš otići kada i kud želiš, izgubiš svu slobodu i komociju koju si do tada imao i to je žrtva samo je razlika u tome da li je dobrovoljna ili ne.

Podijelite ovu stranicu