1. Dobrodošli na Eydis - zajednicu fanova fantastike, sci-fi, igara i umjetnosti. Pridruži nam se!
    Sakrij obavijest
  2. Spletke, postanja, drama, smijeh! Tko će biti najbolji čuvar Ravni? Možda baš ti Gost. Prijavi se. Želim biti čuvar ravni!
    Sakrij obavijest

Abney Park, Steampunk Punk...redundancy Abounds.

Rasprava u 'Glazba' pokrenuta od kalthir, 22. Travanj 2007..

1. kalthir

kalthir woof woof

naime, na veoma nedavnom predavanju o steampunku je bilo govora i o steampunk podžanru glazbe. verbalni opis gorenavedenog žanra je bio "pa kao gothic, ali malo blaže". i dakako, yours truly je iskoristio rupu u satnici da nađe i skine primjerak albuma gorenavedene grupe, kojeg možete naći ovdje.
    sve u svemu, vikipedijin opis je nešto bliži istini, pošto tvrdi da je steampunk mješavina gothica i industriala.
    a ono. ništa posebno, a opet nije loše.

2. Samwyse

Samwyse Aktivan Član

j♥♥ote abney park :lol: to sam slusao u srednjoj.. ono ok. imam par albuma.

3. Úlf

Úlf Novi Član

Ok je Abney Park, skinul sam si prije godinu dana sve od njih. Makar, moram priznat da malo imam problema s tim isfuravanjem steampunka kao novog (pod)žanra, nekako mi se sve to skupa čini previše isforsirano. Isto kao i pokušaji formiranja subkulture. Ngh. Al ok, ak ljude veseli...

Anyway, ima još jedan bend koji bi mnogi svrstali u ''steampunk'', radi se o Unextraordinary Gentlemen. Za sebe kažu : ''We've created the Unextraordinary Gentlemen (UXG) to explore our love for post-punk, synth-pop, industrial & experimental music combined with the literary genre of Victorian fantasy.''

Eto, za razliku od abney parka, ne isfuravaju se na steampunk, već su se čisto zadržali na viktorijanizmu. Odijevaju se u skladu s tematikom svojih pjesama (hurej, cilindri!), ali ne izgledaju kao cosplayeri koji se igraju posade dirižabla. Zato mi se više i dopadaju, ne oslanjaju se na novonastalu popularnost steampunka kao što to čini abney park. Mislim ffs, AP na svojem siteu prodaje gogglese i slična sranja, i to prilično skupo, što mi je prilično smiješno kad se uzme u obzir da se svi u ''steampunk subkulturi'' furaju na DIY i odbacuju komercijalizam, ne :D

Također, tekstovi im se ne bave direktno steampunkom (najbliže tome je ''ants under glass'' koja obrađuje war of the worlds od wellsa), niti u pjesme ubacuju zvukove proplera, zupčanika i slične bedastoće. Osobno, mislim da su super pogodili neku atmosferu 19. st. da ni ne trebaju takva pomagala.

Evo myspacea od UXG - http://www.myspace.com/unextraordinarygentlemen , ovdje možete poslušati veliku većinu njihovih pjesama, jer još nemaju izdan album (samo 2 EP).

Još bih spomenuo Vernian Process, također ''steampunk'' glazbeni projekt, no koliko sam shvatio, radi se o liku koji obrađuje stvari da zvuče steampunk. Ništa posebno, tbh. Također, kako je učinio pjesmu ''open arms, empty air'' od UXG više steampunk? Dodao je zvuk propelera na početak, naravno. :laugh:

Podijelite ovu stranicu